Teisipäev, juuli 17, 2018
 

Läänesaarte Kammerorkester Orjaku külamajas

erakogu
Läänesaarte Kammerorkester sai alguse kui Itaalia dirigent Edoardo Narbona oma tšellomängijast abikaasa Annikki Aruvälja ja kolme väikese lapsega Põhja-Itaaliast Kuressaarde tööle tuli.
See oli 2016. aasta suvel, vaid kaks aastat tagasi, kuid juba on kontsertide nimekiri, mida ettevõtlikud muusikud Saaremaal teinud, märkimisväärselt pikk. Selles on uue kammerorkestri, oreli rõdukontsertide, klavessiini ja luule ning Inglise teekontsertide sarjad. Lisaks Kuressaare muusikakooli ja sümfoniettorkestri tegemised nende eestvedamisel.
Kõige olulisemaks peab itaallasest saarlane aga ise Läänesaarte Kammerorkestrit. Narbona karjäär on olnud värvikas ja viljakas, ta on viimase paarikümne aasta jooksul dirigeerinud Euroopas palju erinevaid orkestreid, nende hulgas ka tema enda kammerorkestrit Itaalias.
Tasub mainida ka tema algatatud Põhjamaade festivali Torinos, mille kunstiline juht ta oli mitu aastat. Tööd ja lendamist üle Euroopa jagub tal tänagi.
Küsimusele, mis tõi sellise suure lennuga mehe Eestisse ja veel saartele elama, vastab ta: “Meil oli perega võimalus kolida nii Soome, Inglismaale kui ka Saaremaale ja me valisime kõhklematult viimase. Mitte ainult keele ja kultuuri pärast vaid ka selleks, et Saaremaa muusikaelu elavdada ja kvaliteeti tõsta. Euroopa suurtes linnades on palju kära ja palju tippupürgijaid, kuid tegelikult on vaja teha tõsiselt tööd just suurtest keskustest väljaspool. Eesti saartelt on väljaränne suur ning professionaalsed muusikud ei kipu siia tööle tulema. Muidugi ei kipu, kui neil pole erialast väljundit. Aga saartel elamine on privileeg, siin on väga hea olla ning siin on vaja palju tööd teha, et oleks lastel mida edasi ehitada.”
Kui küsida Läänesaarte Kammerorkestri kohta, läheb dirigent väga elevile. On selge, et see on tema jaoks oluline ning tulevikuplaanid on suured ja selged. Kontserdid on juba järgmiseks kaheks aastaks planeeritud.
Mis on selle orkestri mõte ja eesmärk?
Edoardo Narbona vastab: “See ei ole ainult Saaremaa orkester. See on Lääne-Eesti saarte orkester! Kui ma Saaremaale tulin, avastasin et kontserthooaeg on peaaegu ainult suvel, sügisest alates on suhteliselt vaikne. Ja suvised esinejad on ikka mandrimuusikud. Ma tean, et saartel on muusikuid vähe, aga seda enam tuleb kokku hoida. Meil tuleb pakkuda professionaalset musitseerimise väljundit neile kes juba saartel elavad ja ka kutsuda tagasi neid, kes saartelt mandrile tööle läinud. Ja kahe aastaga on paljud tagasi tulnud ja orkestriga liitunud! See on olnud väga meeldiv ja loomulik asjade kulg.”
Kas järgmine samm on sõita saari esindama mandrile?
“Ei, see ei ole orkestri eesmärk. Eesmärk oli hoopis Hiiumaale tulla! Tegelikult meie meeskond teeb palju tööd selle nimel et kontserdid toimuksid kord igal aastaajal regulaarselt läbi aasta just saartel. Ja projektid on kogu aeg uudsed ja põnevad. Sel suvel mängib orkester “maailma äärel” ja kutsub publikut ka kaasa Triigi Filharmooniasse, Sõrve külastuskeskusesse ja lõpuks ometi ka Hiiumaale Orjakusse! Sõit Hiiumaale on algusest peale olnud meie unistus ja saime lõpuks selle suvisel ajal ette võtta. Ja seda enam on see tähenduslik, et orkestri üks solistidest, Arvo Haasma (vioola) on hiidlane, Kärdla muusikakooli direktor ja Eesti Kontserdi solist.”
Kuhu edasi?
Edoardo jääb mõttesse ja vastab siis: “Kui me tahame et noored läheksid muusikat edasi õppima ja et neil oleks siis oma õpitud oskustega põhjust kodukohta tööle tulla, peame täna panustama ja ehitama. Läänesaarte Kammerorkestril on väga oluline roll nii publiku, muusikute kui ka laiemalt elukeskkonna jaoks. Ei tohi alla anda ja peab ehitama edasi sest meie saartel on seda väga vaja. Eks kõik ju teavad millised probleemid meil siin on. Ma ainult loodan väga, et Hiiumaa inimesed võtavad meid soojalt vastu ja tulevad Orjakusse meie orkestrist osa saama.”
Edoardo Narbona pälvis oma töö eest 2017. aastal Kuressaare Kaunite Kunstide preemia ning pärjati Eesti Kultuurkapitali Saaremaa Kultuuripärli tiitliga uue energia loomise eest Saare maakonna kultuuriruumi. Läänesaarte Kammerorkester sai Eesti Kultuurkapitali aastapreemia aastal 2017.
Läänesaarte Kammerorkestri kontsert Orjaku külamajas algab kolmapäeval, 25. juulil kell 19.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411