Reede, juuli 27, 2018
 

Hiiu keel pakub ikka huvi

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Kolmapäeval avas tsaariaegses Kärdla piirivalvekordonis hiiu keele seminariga uksed rahvusvaheline kunstiresidentuur KORDON, keelehuvilisi kogunes mõnikümmend.
Residentuuri avasündmuseks oli hiiu keele seminar, mille viis läbi Kärdlas sündinud ja kasvanud keeleteadlane, Hiiu sõnaraamatu autor Paul Kokla.
Tema tütar, kunstnik Tüüne-Kristin Vaikla tänas kõiki, kes kohale tulnud ja neid oli üle 30. “Just hommikul sai räägitud, et hiidlasi on oma aiast väga raske välja saada, sest neil on seal väga mõnus. Äge, et te siin olete! See on omamoodi katse ka, sest seminar on esimene sündmus,” ütles ta.
Hakatuseks luges Paul Kokla read Pent Puulaane “Ranna Inglist”, seejärel käsitles teemat – mis see Hiiumaa on? Kust tuleb sõna Hiiumaa, mis see hiid on või on see hiis-hiiu? Helgi Põllo ütles, et me teame seda, millest meie eelkäijad on kirjutanud seoses Hiiesaarega või Hiiusaareks mugandunud nimega. Nii et tegu on vana hiiekohaga.
“Aga, kui soomlased ütlevad Hiidenmaa ja hiisi, on see soome keeles hoopis kurat või põrgu,” tõi näite Paul Kokla. Ta lisas, et teatud soome murretes on hiie tähendus siiski sama, mis meie hiiel, pühal puudesalul.
Edasi peatus Kokla raamatutel, milles hiiu keelt ja murret kajastanud, neist esimene ja ainuke Paul Ariste kirjutatud väitekiri “Hiiu murrete häälikud” aastast 1940 oli tal kaasas. Ka lasi ta rahvas seas ringi käima teisigi hiiukeelseid raamatuid.
Edasi rääkis keeleteadlane, miks tekivad keele territoriaalvariandid ja murded? Põhjuseks on loodusolud, ühendusteed, sotsiaalsed ja ühiskondlikud tegurid, Eesti oludes on põhjuseks olnud ka sunnismaisus.
Milline on murre erinevais Hiiumaa paigus, kuidas üht või teist häälikut hiidlane kõlada laseb, neil teemadel seminaril juttu oligi.
Residentuuri KORDON algatajad on kunstnikud Tüüne-Kristin ja Urmo Vaikla. Eesmärgiks pakkuda loomeinimestele inspireerivaid elu- ja töötingimusi. Samuti näituste, installatsioonide ja muude loominguliste ideede üheskoos elluviimine.
KORDON peaks edaspidi saama ka kogunemiskohaks, kus leiavad aset filmiõhtud, töötoad ja vestlused kunstnikega.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411