Teisipäev, juuli 10, 2018
 

Hea tava ähvardab katkeda

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Lehelugejad on harjunud tavaga, et maakonnalehest leiab infot juubilaride, lisandunud ja lahkunud vallakodanike, kooliminejate ja -lõpetajate kohta. Nüüd ähvardab see tava katkeda ülipüüdlike ametnike tõttu.
20. juunil teatas Hiiumaa vallavalitsuse andmekaitse­spetsialist Kairi Arunurm toimetusele, et seoses andme­kaitse reeglitega ei väljasta vallavalitsus järgmisest aastast enam lehele juubilaride andmeid rahvastiku­registrist. Põhjendusena tõi ta, et tegemist ei ole avaliku ülesande täitmise käigus ettenähtud kohustuse täitmisega. Ühtlasi viitas ta isikuandmete kaitse üldmäärusele ja isikuandmete kaitse seaduse paragrahvile number 10.
28. juunil tuli Arunurmelt uus kiri, milles teatas, et vald lõpetab juubilaride nimede edastamise kohe st juulikuust ja lisatud oli ka selgitus: “Info oli antud teadmises, et endised vallad on juba aasta algul lehele kogu aasta kohta info ette väljastanud ning selleks, et vältida vanade andmete sattumist (surnud isikute õnnitlemist) lehte, siis võiks see aasta veel anda lehele infot, kas andmed on õiged. Vahepeal selgus, et endistel valdadel oli erinev praktika ja andmeid on edastatud ka vähema periooditi kui aasta kohta ning leht küsib osavaldadest praegu uusi andmeid. Kuna meil puudub andmete edastamiseks seaduslik alus ja andmesubjektide nõusolekud, lõpetame kõikides osavaldades lehele rahvastikuregistrist andmete edastamise.”
Ema küsib, miks nii?
Hiiu Leht, nagu ka teised maakonnalehed, on kogu aeg neid nimekirjasid avaldanud ja midagi halba pole sellest sündinud. Ka inimesed on sellega harjunud ja oleme isegi saanud proteste,  miks neid enam ei avaldata. Kui avaldasime Hiiu Lehe juhtkirjas kahetsust, et selline tore tava lõppeb ning me ei saa enam avaldada ei juubilaride ega ka vastsündinute nimesid, kuna vald toimetusele sellist infot enam ei anna, helistas Tallinnast Hiiu Lehe lugeja, kes rääkis, et luges alati juubilaride nimekirju, otsides klassi- ja koolikaaslaste nimesid ning kurvastas, et see võimalus nüüd kaob.
Nördinud oli ka värske lapse­vanem Agnes Pulk: “Täitsin avalduses ka kastikese, et soovin/olen nõus oma lapse nime ja sünnikuupäeva avaldamisega Hiiu Lehes ja Hiiu Teatajas. Nüüd aga loen lehest imestusega, et laste nimesid enam ei avalikustata, kuna vanemad ei luba, ometi olen nõusoleku andnud ja ootan juba kuu aega, millal see tore traditsioon ka minu lapse puhul jätkub. Kas oskate öelda, mille taha see nime avaldamine on jäänud?”
AKI avaldamist ei keela
Raadio Kuku saates antud intervjuus ütles andmekaitse inspektsiooni (AKI) pea­direktor Viljar Peep, et libateemad, mis ikka aeg-ajalt üles kerkivad, on, nagu keelaks andmekaitse  sünnipäeva­õnnitlused, kooli­lõpetajate ja medalistide nimekirjade avaldamise jne. Tema sõnum oli, et andmekaitse seda ei keela.
Ka andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Signe Heiberg kinnitas lehele, et sünnipäevade avaldamisest ajalehes on saanud hea tava, mille väljajuurimisega andmekaitse inspektsioon ei tegele.
“Inspektsioon ei soovi ära võtta võimalust inimest meeles pidada ja tunnustada,” kinnitas ta. “Inspektsioon on veendunud, et heade tavade kaotamist tuleb ühiskonnas tõsiselt kaaluda, enne kui need igaveseks ära kaotada.”
Muidugi, juhul kui mõni sünnipäevalaps ise enda nime avaldamist ei soovi, on tal õigus enne tähtpäeva saabumist öelda seda oma lähedastele, vallale või kellelegi, kes avaldamisega tegeleb. Ka Hiiu Leht on alati vastu tulnud ja soovija nime loetelust välja jätnud. Teisalt tuli juunikuus näiteks hoopis palve üks sünnipäevalaps nimekirja lisada.
AKI: Midagi ei muutunud
Heiberg lisas, et sisuliselt ei ole 25. maist kehtima hakanud regulatsioon midagi põhimõttelist muutnud. Üleeuroopalise isiku­andmete kaitse üldmäärusega reguleeritakse nii eraisiku õigust pääseda oma isiku-­
andmetele ligi kui ettevõtete ja organisatsioonide poolt kogutavate andmete kasutamise õigust. Enamus üldmääruses toodud õigustest ja kohustustest aga on juba Eesti seadustesse sisse kirjutatud ja jätkavad kehtimist, samuti on jäänud üldjoontes samaks isikuandmete töötlemise õiguslikud alused ning andmetöötluse põhimõtted.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411