Reede, juuli 20, 2018
 

Erakorralise volikogu istungi lükkumine tõi kaasa tüli

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Eile pidanuks toimuma Hiiumaa vallavolikogu erakorraline istung, kuid päev varem tuli volikogu esimehelt teade, et istung lükkub esmaspäevale. Kolm volikogu liiget leidis, et erakorralist volikogu istungit ära jätta ei saa ja tulid kohale.
Juulikuus pidanuks Hiiumaa vallavolikogu liikmed puhkama, kuid erakorralise istungi vajaduse tõi kaasa Käina elamuskeskuse Tuuletorn ehitustööde hange, mis kallines oluliselt, ligi 600 000 euro võrra. Kuna valla rahaasjad on volikogu otsustada, tuli volikogu kokku kutsuda, et volitada vallavalitsust kallinenud ehituse töövõtulepingut sõlmima. Otsusega on kiire selleks, et ehitaja saaks 2,8 miljonit eurot maksva hoone enne talve katuse alla.
Neljapäeval teatas volikogu  esimees Aivar Viidik, et erakorraliselt välja kuulutatud istung lükkub neljapäevalt järgmisele esmaspäevale. Põhjuseks Kärdla põhikooli direktori Valeri Gramakovski lahkumisavaldus, mis jõudis vallavalitsuse lauale sel esmaspäeval. Viidik rääkis, et kohe on vaja korraldada uue direktori valimine, kuna 1. september pole enam kaugel.
“Tegelikult peaks selle protsessi juhtimisega tegelema vallavalitsus, kuna aga vallavalitsusel ei ole ühtset korda, kuidas seda protsessi juhtida, lähtume praegu Hiiu valla korrast, millega konkursi korralduslik pool on antud volikogu pädevusse,” selgitas Viidik.
17. juulil saatis Viidik volikogu liikmetele kirja küsimusega, kas ollakse nõus lisama 19. juuli istungi päevakorda ka uue direktori konkursi teema. “Kõik olid nõus, ainult volikogu liige Inge Talts oli vastu. Ta viitas, et volikogu istungite materjalid tuleb välja saata neli päeva enne istungi toimumist,” selgitas Viidik.
Selleks, et seadust punktipealt täita, oleks tulnud korraldada kaks volikogu erakorralist istungit järjest, 19. juulil ja 23. juulil. “Lähtusime tervest mõistusest ja otsustasime istungi edasi lükata,” selgitas Viidik.
Opositsioon: Tulnuks teha kaks istungit
Volikogu opositsiooni liige Artur Valk ütles, et kahtlemata oleks otstarbekas kaht asja koos arutada, aga ka tema leidis, et kuna seadus ei räägi väljakuulutatud istungi ära-jätmisest, oleks tulnud teha kaks istungit. “See on pretsedendi loomine ja seda ei saa lubada,” ütles Valk viidates sellesisulisele kohtulahendile. Valk peab silmas Loksa linnavolikogu liikmete Oleg Gogini ja Sander Piibemanni kaebust vabariigi valimiskomisjoni 21. mai 2007 otsuse nr 88 peale.
Muuhulgas on kohtuotsuses kirjas vabariigi valimiskomisjoni seisukoht: “5.1. Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 43 lg 1 kohaselt kutsub volikogu istungi üldjuhul kokku volikogu esimees. Samas ei näe kohaliku omavalitsuse korralduse seadus ette võimalust volikogu istungite ära-jätmiseks. Kui volikogu istungi kutse on juba väljastatud, on volikogu liikmetel õiguspärane ootus, et istung toimub ning nad saavad päevakorras olevaid küsimusi arutada. Seega ei saa volikogu esimees tagantjärele ainuisikuliselt muuta istungi päevakorda või istungit hoopis ära jätta, st ainuisikuliselt takistada volikogu liikmetel teostamast oma mandaati kohaliku omavalitsuse korralduse seaduses sätestatud korras. Seetõttu oli istungile saabunud volikogu liikmetel õigus pidada istung omaalgatuslikult ilma esimehe osavõtuta.”
Viidik ütles, et erakorralise istungi ärajätmise kohta küsis vallasekretär Helen Härmson nõu  rahandusministeeriumi nõunikult Oliivia Talustelt. “Tema sõnul olevat Eestis selliseid pretsedente palju kui volikogu erakorraline istung tühistatakse,” kinnitas Viidik. “Meie aga ei jäta istungit ära, me lükkame selle edasi, ka ühtegi päevakorrapunkti ei taha me muuta,” kinnitas volikogu esimees.
Siiski kogunesid volikogu opositsiooni liikmed Inge Talts, Artur Valk ja Toomas Remmelkoor ettenähtud ajal volikogu saali, ajasid kümme-viisteist minutit juttu ja lahkusid siis.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411