Teisipäev, juuni 12, 2018
 

Vana hiiu lorilaul Svjata Vatra uuel plaadil

erakogu
Svjata Vatra järje­korras juba kuuendalt plaadilt “Muutused Zminy” leiab kaks Hiiumaalt pärit lugu – “Hiidlase sõjalaul” ja “Torupilli Jussi valss”.
Bänd sõlmis lepingu Saksa plaadifirmaga Nordic Notes ja plaadi esitlustuur sai avapaugu Pariisis, jätkus Eestis ja kulmineerus lõunanaabrite juures Riias. Juunis ootavad ees Kasahstan ja Ukraina, suvel Eesti festivalid, teiste seas juulikuine Hiiu Folk, kus hiidlaste laul loodetavasti ka esitusele tuleb.
Ettepaneku valida plaadile “Hiidlase sõjalaul” tegi Ruslan Trochynskyile Hendrik Kannel, kes oli seda õppinud torupillimängijalt Juhan Suitsult ühes etnograafialaagris. Suits elas ja töötas mõnda aega Hiiumaal ja on nüüd ansambli Svjata Vatra liige.
“Hiidlase sõjalaulu” esitas ka Kõpu rahvalaulik Elli Küttim, kes uskus, et kunagi ehk ongi saarel mingi suurem taplus maha peetud ja laul on omamoodi jäädvustus sellest. Lisaloos selgitab laulu tausta ja autorit rahvaluule­teadlane Helen Kõmmus.
Muda külast pärit Torupilli Juss, kodanikunimega Juhan Maaker (1845–1930) sai vanemas eas kuulsaks oma torupillilugudega ja käis mängimas isegi Soomes. Teda peeti omal ajal üheks parimaks pillimeheks ja kutsuti tunnustavalt toru­pillikuningaks. Jussil oli elu jooksul vähemalt neli enda valmistatud torupilli. Ta oskas mängida 56 pillilugu, millest 36 olid tema enda tehtud. 1921. aastal salvestas ta 38 torupillilugu, neist 36 on nüüdseks digisalvestised.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411