Reede, juuni 29, 2018
 

Tulge mõistusele!

Aastaid on Hiiu Lehes avaldatud vast­sündinud hiidlaste ja juubilaride nimed. Selle toreda tavaga on nüüd lõpp – Hiiumaa valla jurist teatas, et neid andmeid vallavalitsus juulikuust enam ei väljasta. Teates viidati andmekaitse reeglitele.
Naabrite juures Saaremaal pole sellist reeglit veel kehtestatud ja vallavalitsus väljastab andmeid nii Saaremaa kui Muhumaa vastsündinute ja juubilaride kohta.
Teist aastat vaidleme Hiiumaa gümnaasiumiga, et koolilõpetajate nimed leheveergudel avaldada.
Koolijuht Ivo Eesmaa vastas Hiiu Lehe kriitikale sotsiaalmeedias, et kooli poolt saab ametlikku informatsiooni välja anda vaid isiku­andmete kaitse üldmääruse alusel. “Kui ametiisik, kes on nende andmete hoidja, teeb oma tööd südamega ja seaduste alusel, ei saa talle seda ette heita. Tulge mõistusele!” hüüatas koolijuht sotsiaalmeedia postituses dramaatiliselt.
Andmekaitse inspektsioonist (AKI) vastati Hiiu Lehe päringule, et koolilõpetajate nime­kirjade avaldamine ei ole reguleeritud isiku­andmete kaitse üldmäärusega. “Euroopa andmekaitseõigus lähtub koolielu, ajakirjanduse ja avaliku teabe kättesaadavuse kohta kehtivast riigisisesest õigusest. Tulevikus selles osas midagi ei muutu,” seisab AKI avalike suhete nõuniku Signe Heibergi saadetud kirjas.
Veel teatas inspektsioon, et põhikooli- ja gümnaasiumiseadus annab õiguse teha spetsiaalne eeskiri ning kui hoolekogu ja õpilas­esindus on sellega nõus, saabki edaspidi sellest lähtuda. “Muidugi eeldab see eeskirjast teavitust kõigile õpilastele ja lapsevanematele,” seisab kirjas.
Hiiumaa gümnaasiumi hoolekogu juht Margit Kagadze ütles, et kool sellist eeskirja koostanud ei ole ja usaldab töötajat, kes on vastava koolituse läbinud. Järelikult ei ole reegleid kooskõlastanud ei hoolekogu ega õpilaskogu ja kool pole ka lapsevanemaid teavitanud.
Äkki õpilased ja lapsevanemad ikkagi tahavad, et nende elu ühest tähtsündmusest jääks märk ka paberlehte?
29. juuni 2018

 

Kommentaarid: 2

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Ivo Eesmaa

  Kui ametiisik, kes on nende admete hoidja, teeb oma tööd südamega ja seaduste alusel, ei saa talle seda ette heita. Tulge mõistusele! Kui keegi tahab oma isikuandmeid avalikustada, siis kool ei saa ega taha teda keelata. Aga isikuandmete hoidjana saame me seda teha vaid eespoolnimetatud määruses sätestatu alusel – Kui Jaan küsib andmeid enda kohta, siis ta need saab, kui aga Jüri ja Mari nõuavad andmeid Jaani kohta, siis me neid ei väljasta, neid peab ikka Jaanilt küsima.

  Nii oli artikkel sotsiaalmeedias. Ajakirjaniku tõlgendus on hea näide mis juhtub informatsiooniga mis pole ametlik.

  Aga lõpetajate nimekiri on kooli kodulehel väljas juba 20.juunist saati. just nii nagu Hiiu Lehe juhtkiri nõuab!

   
   
   
 • Volli͈, saarlane

  Ei ole asi nii, nagu juhtkirjas kajastatud.

  Naabrite juures Saaremaal on hoopis keeruline reegel kehtestatud ja Saaremaa vallavalitsus väljastab filtreeritud andmeid Saaremaa vastsündinute kohta.

  Saaremaal on asjaga hoopis suurem segadus uue korraga kehtestatud — selleks, et ajaleht saaks uute ilmakodanike nimed avaldada, korjab vald vanematelt nõusoleku allkirjad ja vajalik on mõlema vanema allkiri. Tulemuseks on olukord, kus paljud lapsed jäävad “sündimata” vanemate tahte kohaselt (või tahte vastaselt, nt isa ei viibi Saaremaal, et allkirja anda) ja mitmelt vallasemalt on üldse võetud võimalus last “sünnitada” — vajalik on ka isa nõusolek.

  Saaremaal on jõutud koguni nii kaugele, et osavalla volikogu ei tohi teada isegi seda, kes osavallas elavad.

  Hiiumaal on täiesti mõistlik lahendus olukorrale leitud.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411