Reede, juuni 1, 2018
 

Röövlid metsas

Eesti ornitoloogiaühing tuletas äsja meelde, et kätte on jõudnud lindude pesitsuse kõrgaeg, mil iga pädev ja heatahtlik raieloa välja­andja ja metsandustöötaja peaksid pidama metsades raierahu. “Metsaraied praegusel ajal on käsitletavad lindude tahtliku surmamise ning looduskaitseseaduse rikkumisena, mille eest on ette nähtud rahatrahv,” ütles EOÜ linnukaitse programmijuht Veljo Volke.
See jutt on määratud kurtidele kõrvadele, sest vähemalt Hiiumaa erametsades käib raie täie hooga. OÜ Eesti Metsnik andmetel on praegu meie metsades raiumas üheksa metsafirmat, osa neist isegi nii kaugelt nagu Lõuna-Eesti. Turg nõuab, RMK ei raiu, hinnad on üleval, teised raiuvad ka… Põhjendusi jätkub.
Keskkonnaministeeriumi asekantsler Markku Lamp ütles, et juhul, kui pesade tahtlikku hävitamist on võimalik tuvastada, siis saab ja peab keskkonnainspektsioon hävitajaid ka karistama.
Juhul kui ON võimalik…. Enamasti ei ole. Oleme ju kõik näinud, millised näevad välja raielangid, mis harvesterist maha jäävad. Selles hävingus ei suuda mitte keegi tuvastada mõne linnu või linnupesa jäänuseid.
Aasta algul teatas ornitoloogiaühing, et intensiivistunud metsamajandusel on arvestatav negatiivne mõju Eesti metsalinnustikule. Kolme aastakümnega on metsaga seotud linnu­liikide arvukus vähenenud keskmiselt 0,5 protsenti ehk 60 000 linnupaari võrra aastas.
Hiiu Lehe küsimusele, kas keskkonna­minister Siim Kiisler on kaalunud metsa­seaduse § 40 lg 10 rakendamist ehk raie piiramist loomastiku (sh lindude) kaitseks ajavahemikul 15. aprillist 15. juunini, minister lihtsalt ei vastanud.
Praegu arutlusel olevasse metsaseadusesse nõuab ornitoloogiaühing neljakuulise kevadsuvise raierahu sisseviimist.
Ka lehega rääkinud ettevõtja ütles, et raierahu tuleks seadusesse kirjutada, et siis kõik võrdselt sellest kinni peaksid pidama.
Asekantsler räägib aga jälle teadlikkusest ja teavitamisest, millest seni sugugi kasu pole olnud.
Kaukasse kukkuv raha lihtsalt kõliseb valjemini kui purunevad linnuluud ja munakoored.
1. juuni 2018

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411