Teisipäev, juuni 12, 2018
 

Maikuus vajas merel ja piiriveekogudel abi 16 inimest

Harda Roosna | Hiiu Leht
Navigatsiooni­hooaja esimesel kuul laekus politsei- ja piiri­valveameti (PPA) merevalvekeskusele 16 teadet – merel ja piiriveekogudel sattus hätta 16 inimest, neist päästeti kümme, ise pääses neli ja hukkus kaks inimest. Enim laekus teateid inimeste kohta, kes polnud kokkulepitud ajaks kaldale jõudnud.
“Hea on tõdeda, et vee peale minejad annavad lähedastele oma plaanidest teada. Kui kokkulepitud ajaks tagasi pole jõutud, on võimalik vajadusel alustada otsingu- ja päästetöödega ning võimalikult täpse info olemasolul saab merepäästeoperatsiooni alguses keskenduda kõige tõenäolisemale piirkonnale, kus abivajaja võib asuda,” ütles PPA valmisoleku- ja reageerimise büroo juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla.
Kohtla sõnul laekuski mais enim teateid – viis – kadunud või teadmata asukohaga inimeste kohta, MEDEVAC väljakutseid oli kolm, aktiveerunud avariiraadio­majaka teateid oli kaks ning sama palju informeeriti merevalve­keskust ka juhitavuse kaotanud veesõidukist. Lisaks teatati ühel korral üle parda kukkunud inimesest, madalikule sõidust, mootori­rikkest ning ka õnnetusest, kus uppunud autos oli inimene.
Näiteks teatas naine 11. mail kell 18.17 merevalvekeskusele, et tema abikaasa suundus kella 14.30 paiku Heltermaalt purjelauaga Rohu­külla, aga pole kohale jõudnud. Merevalvekeskus saatis võimalikku hätta­sattunut otsima Haapsalu merepäästeüksuse, samas küsitleti liinilaevasid. Parvlaev Tiiu sõnul nähti Rukki­rahust lääne pool purje­laudurit, kes istus laua peal, aga abi saamiseks märku ei andnud. Häirekeskus ühendas merevalvekeskusele kõne ka Kärdlas olnud meeste­rahvalt, kelle pojad olid enne Rukkirahu näinud parvlaevalt Leiger purjelaual istuvat inimest, kes vehkis kätega. Kell 18.57 leidis mere­päästeüksus väga väsinud kannatanu, kes üritas improviseeritud mõla abil kaldale saada, üles. Purje­laudur arstiabi ei vajanud.
Politsei tuletab meelde, et enne vee peale minekut tuleb ära teha kodutöö, st mitmesugused ettevalmistavad tegevused selleks, et reis üldse ette võtta, olgu selleks siis kaarditöö ja ilmaolude, aga ka veesõiduki kontroll.
“Lisaks tuleb vee peale minnes kaasa pakkida õige varustus, aga ka tankida piisav kogus kütust. Samuti peaks kaasas olema püro­tehnika ja vähemalt veekindlas kotis mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda. Vee peal liikudes tuleks selga panna päästevest, sest ootamatult jahedasse vette kukkudes osutub vesti selga panek keeruliseks ning veesolija tegeleb tegelikkuses hoopis külmašokiga toimetulekuga – jahedasse vette sattunud inimest võib haarata paanika, ta hakkab kontrollimatult kiirelt hingama ning õhku ja seoses sellega ka vett sisse ahmima. Niimoodi kurnab kannatanu oma keha kuni ta lõpuks kaotab teadvuse,” tuletab meelde juhtivkorrakaitseametnik.
Merel hätta sattudes saab abi Merevalvekeskuse numbrilt 6191224.
Andra Jundas
PPA

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411