Reede, juuni 8, 2018
 

Avatakse Marie Underi mälestuspink

erakogu
Täna, 8. juunil kell 18 avatakse Tallinnas Koidu tänaval Eesti kirjandus­loo ühe säravaima luuletaja Marie Underi (1883–1980) mälestus­pink.
Koidu tänaval asus Marie Underi sünnikodu, mis hoonena on aegade hämarusse vajunud. “Pingiga tähistame koha, kus sündis üks Eesti armastatuim luuletaja,” ütles Eesti teaduste akadeemia Underi ja Tuglase kirjandus­keskuse muuseumiosakonna juhataja Elle-Mari Talivee.
Hiiumaa juurtega Marie Under sündis 27. märtsil 1883 Tallinnas Allemani tänava puumajas, mis praegu kannaks aadressi Koidu 46. Tema kodumaja lammutati 1984. aastal.
Kui tänapäeval teavad Underi sünnikodu asupaika vähesed, siis olulistel hetkedel on kirjandushoidjad seda ikka meeles pidanud. Näiteks kirjutas luuletaja Viiu Härm Underi luulekogumiku saatesõnas: “Kui Stockholmis olid [Marie Underi] matused, siis olime täpselt samal kellaajal Koidu tänava maja juures. Oli sügis. Seal puumajade vahel kasvas vanu suuri puid. Aiad lõhnasid õuntest. Toodi palju lilli. Panime neid elaniketa alumise korruse kinniste aknaluukide vahele. Ja luugihingede külge. Ja lihtsalt tänavale maha. Ning küünlad põlesid maja seina ääres kõnniteel.”
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse direktori Jaan Unduski sõnul ei ole Marie Underiga seotud olulisi kohti Tallinnas säilinud kuigi palju: on tema kodu Nõmmel ja kaudselt tähistab Mati Karmini loodud kuju Tõnismäel luuletaja noorpõlve mängumaid; ka kuulsa sinise terrassi asupaika Torupillis võime umbkaudu aimata.
Tänavu märtsis möödus Marie Underi sünnist 135 aastat, mille auks paigaldavad nimelise pingi maja asukohta Underi ja Tuglase kirjanduskeskus ning Eesti kirjanike liit koostöös krundi omanikega. Talivee ütles, et nii kirjanduskeskus kui kirjanike liit on väga tänulikud, et krundi omanikud väärtustavad kirjandust, et vabatahtlikud käisid pingi asupaika Teeme Ära talgupäeval korrastamas ja paljud kirjandussõbrad tegid pingi paigaldamiseks sihtotstarbelise annetuse.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411