Kolmapäev, mai 2, 2018
 

Raseduskriisi nõustamine nüüd ka saartel

Harda Roosna | Hiiu Leht
Saaremaal, Muhus ja Hiiumaal käivitub alates maikuust raseduskriisi nõustamisteenus, toetamaks peresid erinevate raseduse ja lapsesaamisega seotud kriiside, probleemide ja murede korral.
Alates maikuust alustab ka Hiiumaa haigla polikliinikus tööd ämmaemand-nõustaja Maret Voites, et pakkuda emotsionaalset tuge naistele ja nende lähedastele erinevate lapsesaamisega seotud murede korral. Esialgu on vastuvõtt kord kuus, vajadusel sagedamini. Nõustamine on naistele ja nende lähedastele tasuta, kuid selleks on vajalik naistearsti, ämmaemanda või perearsti saatekiri.
Mis asi on raseduskriis ja kes võivad nõustaja poole pöörduda?
Raseduskriisi all mõeldakse olukorda, kus väheneb naise ja tema lähedaste emotsionaalne ja füüsiline toime­tulek erinevates rasedusega seotud olukordades. Rasedus­kriisi nõustaja poole võivad pöörduda naised ja tema lähedased, kes tunnevad, et vajavad toetust ja psühholoogilist abi raseduse planeerimise, raseduse ja sünnitusjärgsel perioodil.
Ka normaalselt kulgeva raseduse korral võib tekkida olukordi, mil pere tunneb, et vajab lisatuge – suhteprobleemid, hirm sünnituse ees, mure lapse tervise pärast jne. Nõustamisele võib pöörduda, kui on probleeme lapse­ootele jäämisega, kaasuvaid tervise­probleeme raseduse ajal või kui on tegemist riski­rasedusega. Kindlasti võib murelikuks teha olukord, kui on oht raseduse katkemiseks või kui eelnevad rasedused on katkenud. Ka omal soovil raseduse katkestamine on naise või paari jaoks raske otsus ning nõustaja saab ka selles protsessis pakkuda tuge. Nõustamisele on oodatud ka lapseootel üksikemad või paarid, kellel on tekkinud suhtekriis raseduse ajal või kui beebi on veel väike. Samuti vajavad mõned pered pärast lapse sündi võimalust rääkida oma sünnitus­kogemusest, eriti kui sünnitusel tekkis komplikatsioone või oli olukord, kus tundus, et lapse või naise elu on ohus. Peale lapse sündi teeb naise keha läbi suure hormonaalse muutuse ning see võib muuta naise väga tundlikuks ja haavatavaks. Selline kõrgenenud tundlikkus on normaalne ja vajalik beebi eest hoolitsemiseks, kuid teatud riskifaktorite koosmõjul võib sellisest ülitundlikkusest välja areneda sünnitusjärgne depressioon, mis vajab kindlasti tähelepanu.
Seda on väga kurb tõdeda, kuid paraku on Eestis ka neid peresid, kes kaotavad oma lapse juba enne temaga kohtumist või vahetult peale lapse sündi. See on ülimalt raske aeg nii perele kui ka nende lähedastele, sest isegi planeerimata titad on ju enamasti väga oodatud. Nõustaja saab toetada peresid nende leinas ning aidata neid ka järgmise raseduse ajal, mil hirm ja ärevus on väga kõrge ning igapäevane toimetulek võib olla häiritud.
Kas raseduskriisi nõustamine on mõeldud ainult naistele?
Raseduskriisi nõustaja poole võivad pöörduda nii naised koos abikaasa, elukaaslase, partneri, vanemate jt lähedastega. Samuti on raseduskriisi nõustaja juurde oodatud mehed, kes vajavad psühholoogilist tuge naise rasestumise (planeerimise), raseduse katkemise või katkestamise, lapseootuse ning lapsevanema rolliga toimetulekuks.
Veidike ka minust
Olen ämmaemandana töötanud 10 aastat Pelgulinna sünnitusmajas ning viimased kuus aastat töötanud ka
raseduskriisi nõustajana. Töö naiste, perede ja beebidega on mulle väga südamelähedane ning minu soov on pakkuda oma tuge peredele nende rasketel hetkedel. Mul on kaks last – seitsmeaastane poeg ja pooleteistaastane tütar ning Muhusse tõi mind poja koolitee algus. Olen Muhu saarega seotud olnud terve oma elu ning tundsin, et soovin pakkuda oma lastele turvalist ja puhast keskkonda, kus üles kasvada.
Raseduskriisi nõustamisele saab registreerida Hiiumaa haigla registratuuri telefonil 46 22 795 või kirjutades otse nõustajale maret@rasedus.ee

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411