Teisipäev, mai 15, 2018
 

Näitus Hiiumaa sada väljahingamist erineb

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
3. mail avati Nelja Nurga Galeriis näitus, mis oma jõulisuse ja värvilisusega eelnevaist erineb.
Näitust avades tutvustas Kalli Sein esmalt kunstnik Edgar Laimon Vossi (1936–2002), kelle maalijaanne avaldus varakult, juba enne kunstinstituudi lõpetamist. Ka oli Voss üks Johannes Võerahansu lemmikõpilasi. Edgar Vossi mööblikunstnikust poeg Indrek, kes koos Hiiumaa juurtega abikaasaga näitusel viibis, ütles, et isa õde oli abielus hiidlasega ja seetõttu veetis Voss suurema osa suvedest õe peres Kassaris ning on palju siinseid kauneid vaateid lõuendile kandnud.
Kunstnikepaar Jüri Kass ja Ülle Marks on rahvus­vaheliselt tuntud kunstnikud. Ülle on õppinud Eesti Kunsti Akadeemias (EKA) graafikat, Jüri disaini. Kuna nende suvekodu on siin, siis kuulub Hiiumaa alati nende pikemate plaanide hulka.
Lii Pähkel on enda kohta öelnud, et Pühalepa oli tema vanavanaisa Ala Priidu ja vanaema Leida sünnipaigaks. Kuna vanaema oskas teha imeilusat käsitööd: tikkis vaipu, õmbles, siis sellest inspireerituna sündis ka maal “Pühalepa embus”. Sõja ajal kolis vanaema Tallinna, kus ka Lii on sündinud. 2001. a lõpetas ta EKA maaliosakonna.
Aado Algvere ametiraha Kärdla linnapeale tekitas elevust. “Äkki tahaks Kärdla osavallavanem sellist auraha kanda ja ehk teisedki osavallavanemad, siis saab Aado käest tellida,” arutles Kalli Sein. Toomas Kokovkin “lahendas” küsimuse saalomonlikult – annab jumal linna, annab ka auraha.
Kunstnikepaar Märten Kross ja Stina Murakas elavad ja on tegevad Krossi talu   loomingulises keskuses Kassaris.
Tekstiilikunstnik Lylian Meister, kes on töötanud ka EKA disainiteaduskonna dekaanina, on hiidlastele juba tuttav. Praegu peab ta Suuremõisa ametikoolis aedniku juhtõpetaja ametit. Enda tutvustuseks ütles ta muigvel sui “Ma olen talvehiidlane, suvel lähen oma raudteejaama, mis on hoopis Pärnumaal ja talveks jälle tagasi nagu rändlind.”
Kalli Sein on klaasikunstnik, Hiiumaal suvitab alates 1986. ja elab 2009. a. Tal on omaloodud klaasikunsti­stuudio Ideeklaas.
Sisearhitekt Tüüne-Kristin Vaikla on juurtelt hiidlane, Paul Kokla tütar ning ajakirja SISU-LINE peatoimetaja.
Anniki Eiskop on suve­hiidlane Luidjalt, lõpetanud EKA tekstiili erialal.
Urmas Viik on raamatu­graafik. Tema vanaisa August Tamm on sündinud Luidjal, misjärel pere Vladivostokki rändas. August Tammest sai kaugesõidukapten ja tema päevaraamatu põhjal on Viik muude tööde hulgas välja andnud ka oma illustratsioonidega raamatu “August Tamme päevaraamat”.
Keraamik Mari Ait on hiidlane, õppinud Kärdla ühisgümnaasiumis. Elab ja töötab Tallinnas omaloodud keraamikastuudios Hele Keraamika.
Ingel Soop on noor Hiiumaa neiu, kes meditsiini­õpingute kõrvalt tegeleb kunstiga hobikorras. Oma ande on ta pärinud vanaisalt, Viimsi kunstikooli rajajalt, kunstnik Tõnis Soobilt, kes omakorda oli hea tuttav Edgar Laimon Vossiga. Vahe­pala: kui näitusele oli tiir peale saanud, küsis Harri Rinne minult – millise pildi sina oleksid teinud? Vastasin kohe – Ingli akvarelli…
Näitusel, mille kujundasid Maret Kukkur ja Valev Sein, on palju muudki põnevat ja kõiki osalejaid üles lugeda ei jõua. Igal juhul tasub ise vaatama minna ja igaüks enda jaoks sealt midagi ka leiab.
Ülespanek jääb avatuks 15. juunini.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411