Reede, mai 11, 2018
 

Käsitööselts teeb ära

Jaanus Kõrv
Laupäeval oli Hiiumaa käsitööseltsi maja talgutele tulnud umbes 30 inimest ja mitte ainult Hiiumaalt – üheksa tuli kohale pealinnast.
Vabrikuväljaku Meistrite maja õues vingus saag, tassiti oksi lõkkesse, koristati, et õu puhtaks ja korda saaks. Majas sees käis samuti vilgas tegevus, peaasjalikult ikka seltsi poe pärast, mis neli aastat tegutsenud ja pidi juba järgmiseks päevaks kauplemiseks valmis olema.
Kuigi talgupäev oli planeeritud kestma kella neljani, arvas käsitööseltsi juhatuse liige Nele Eller, et vist läheb pikemalt: “Kohe on kaks tuba lõpetatud ja neid hakatakse sisustama, et homseks pood avada.” Nähes minu pisut kahtlevat pilku, naeris ta: “Me oleme kiired tüdrukud ja poisid. Mul on jonni ja kui ma käed puusa panen, siis saavad kõik asjad lõpuks tehtud!”
Kolm etappi aastaga
Vallalt pikaajalisele rendile saadud Meistrite maja restaureerimise üks etapp on läbi, sel aastal seisab ees veel kolm. Kõige mahukamateks töödeks on maakütte paigaldus, milleks juba praegu ettevalmistusi tehakse. Uus tuleb elektri- ning rajatakse vee- ja kanalisatsioonisüsteem. Maja saab ka uue katuse.
Siseviimistlusuuringute ette­valmistused juba käivad. Selleks võetakse maha vana roovitis. Mai lõpus, juunikuu alguses tullakse uuringuid tegema, tahvelmaalingud ja väärtuslikud tapeedid osaliselt taastatakse. Vanadest tapeetidest tahetakse teha väljapanek. Ka see tuba, kus kunagi oli tulekahju ja kus praegu poodi peetakse, taastatakse muinsuskaitse projekti järgi.
Käivad maakütte paigaldamise eeltööd, samuti uuritakse, mis taimed selliste majade aedades kasvasid. Kokku sai käsitööselts selle aasta töödeks umbes 100 000 eurot toetust.
Vana ja väärt peab säilima
Kuna Vabrikuväljak 2 maja on muinsuskaitse all, saan küsimusele, kuidas muinsus­kaitseametiga suhted on, kiire vastuse: “Hiiumaa muinsus­kaitsetöötajad on väga toetavad, ma ei saa nende kohta ühtki paha sõna öelda, nad ei keela, vaid pakuvad võimalusi, kuidas teha nii, et vana ja säilitamist väärt ka säiliks.” Eller tõi näite, et kõdunenud põrandat ei pea säilitama, kuigi see on vana. Nele kiidab ka Hiiumaa valda, mis MTÜde tegevusi toetab ja on käsitööseltsi esitatud projekte toetanud.
“Oleme kuulnud ka seisukohti, et tuli otsa ja uus maja, aga meie jaoks on oluline, et vana säiliks,” ütles Nele, kes ütleb oma erialaks “hunt kriimsilm, kõigutamatu”.  Tegelikult on tema põhitöö käsitööseltsi juhtimine ja projektide kirjutamine.
Kõik oma majja kokku
Praegu on selts rentinud Tuuru majas ruumid, kus asub kontor ja käsitööklubi kokku saab. Kui Meistrite maja valmib, on seal lisaks poele ka õppeklass. “Saame hakata tegema käsitööringe, uurimustöid, õpetada uusi töövõtteid,” ütleb Nele, et edas­pidised plaanid on paigas.
Kuna Hiiumaa käsitööselts on Eesti rahvakunsti- ja käsitööliidu liige, korraldatakse igal aastal mentorkoolitusi, kus õpitakse vanu töövõtteid. Sel aastal on ees kolm koolitust, üks neist tõenäoliselt kasetohu kogumine, teisi koolitusi, mida liit pakub, saavad seltsi liikmed ise valida.
Juba 26. mail on tulemas kaheksas hiiumaise käsitöö esitlus “Hiiu moodi”, kuhu oodatakse tosinkonda autorit täiesti uute kollektsioonidega: ehted, peakatted, rõivad. “Selle üle olen ma hästi uhke,” ütleb Nele Eller. Lisaks korraldatakse kaht konkurssi: “Hiiumaa meene” ja “Uus kingitus”.
Rõõmu teeb ka see, et detsembris saab Hiiumaa käsitöö­selts juba 20aastaseks. Seltsil on 113 liiget, kellest mitmel oma käsitööpood, on ettevõtjaid, käsitöölisi, pensionäre, toetajaliikmeid. Seltsi eesotsas on Ain Jepišov ja Nele Eller.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411