Reede, mai 4, 2018
 

Kärdla Kammerkoor leidis sõpruskoori

www.cantuskoren.se
Kärdla Kammerkoori dirigent Raili Kaibald rääkis, et Stockholmi Cantuskören`il ja selle juhil, dirigendil Vera Belinil tekkis mõte ja soov külastada Hiiumaad.
“Koor tunneb sidet just Eesti saartega, kus on räägitud rootsi keelt. Paljud eestlased põgenesid teise maailma sõja käigus Rootsi, seega on olulised ka tihedad riikidevahelised sidemed,” selgitas Kaibald.
Läbi Hiiumaa turismiinfo leidsid rootslased kontakti Kärdla Kammerkooriga, kellega koostöös sündis kontsert “VALGUSELE”, mille esma­esitus on juba järgmisel reedel, 11. mai õhtul Kärdla baptistikoguduse majas ja laupäeval, 12. mail Käina kultuuri­keskuse suures saalis. Kärdla Kammerkoori dirigeerib Raili Kaibald Cantuskören´it Vera Belin.
Dagöl toimuvatest kontserti­dest annab Rootsi koor teada ka oma kodulehel, teadet illustreerib pilt Reigi kirikust.
Koorijuhi sõnul sündis selle kontserdi kava igatsusest kevade, soojuse ja valguse järele. “Kava kannab edasi iga looga elus olulisi väärtusi nagu armastus, kodu, valgus, elurõõm, usk, lootus, traditsioonid, emakeel ja igatsus, õige pisut on tunda veel ka
EV100 sünnipäeva hoovust, kuid see on kevadisem, valgem ja helgem,” rääkis Kaibald.
“Koostöös Stockholmi Cantus­cören külaliskooriga soovime läbi laulude leida ja tunnetada tasakaalu kõigi nende väärtuste keskel ning loodame puudutada sellega ka kontserdikülastajaid.”
Kavas: Uusberg, Sisask, Hõlpus, Ernesaks, Morley, Hindemith, Lindblad jpt.

Stockholmi Cantuskören
Koor asutati 1975. aastal Marianne Hillerudi poolt, kes oli väga hinnatud õpetaja Stockholmi muusikagümnaasiumis. Sama aasta 26. novembril anti ka esimene kontsert. Repertuaaris oli suures osas klassikaline muusika. Oma 40. juubelit tähistas koor Idöborgis Stockholmi saarestikus.
Marianne Hillerud oli koori dirigent kuni 1987. aastani. Seejärel sai dirigendiks Georg Lidström. Alates 1991. aastast on koori juhatanud Vera Belin, kes varasemalt laulis kooris soprani hääle­rühmas. Belin on muusikalise hariduse omandanud Stockholmi muusikakõrgkoolis ja on muusikaõpetaja Kista põhikoolis.
Cantuskör oli mitmed aastad seotud Ulrikstadi lossiteatriga Confidenc. Lisaks oma esinemistele laulis koor ka Volbriööl ja jõulukontsertidel ning oli kaastegev mõnes ooperilavastuses.
Aastate jooksul on koor reisinud Euroopas ja Aafrikas ja esinenud paljudes kirikutes ja kontserdisaalides. 2014. aasta kevadel andis Cantuskör kontserdi Helsingis Pauluse kirikus koos kohaliku kooriga Tikkurilan Laulajat. 2016. aastal külastati Šotimaad ja anti seal kaks kontserti koos kohaliku kooriga. Varasemalt on Cantuskör muuhulgas külastanud ka kahel korral Ungarit ja teinud kombineeritud koori- ja safarireisi Botswanasse Lõuna-Aafrikas.

Kärdla kammerkoor
Koor loodi 2011. aastal, asutaja ja dirigent on Raili Kaibald. Hoolimata väga erinevast taustast ja huvidest ühendab lauljaid armastus koorimuusika vastu. Kooris laulavad eri valdkondade ja elualade esindajad – juhid, kunstnikud, müüjad, elektrikud, õpetajad jne.
2012. aastal andis koor oma esimese jõulukontserdi, samuti on üles astutud mitmetel Hiiumaa olulistel sündmustel. Suvel 2013 esindas koor Kärdla linna Sillamäe Merepäevadel ja osales Pühalepa muusikafestivalil. 2014. aastal laulis koor laulupeol ja Hiiu Folgil. Murranguliseks peab koor 2014. aasta detsembris toimunud kontserti, kus tuli ettekandele Vivaldi “Magnificat” orkestri ja tunnustatud solistidega.
Kooriga on töötanud tunnustatud dirigendid Toomas Kapten, Veronika Portsmuth, Küllike Joosing ja Valter Soosalu. Hääleseadega on abistanud Triin Ella.
Koori oluliseks tegevussuunaks laulmise kõrval on tuua Hiiumaale kõrgel tasemel muusikuid. 2016. aasta suvel külastas Hiiumaad kammerkoor Voces Musicales, kes tõi esmakordselt saare publiku ette kõik Bachi motetid.
Koor on andnud Hiiumaal ühiskontserte mitmete väga heal tasemel kooridega: kammerkoor Helü, Eesti Kultuuripealinna segakoor, EBS kammerkoor, Tartu Ülikooli naiskoor. 2017. aastal korraldas Koor koostöös Käina huvi- ja kultuurikeskusega
EV 100 kingitusena kontserdi “Ilu kuulub Hiiumaale”.
2017–2018 korraldas koor mitmeid ühiseid kontserdikülastusi, et avardada oma silmaringi. Saarel anti koostöös EBS kammerkooriga kontsert “Taas punab pihlapuu” Emmastes ja kontsert “Õhtu ilu” Kõrgessaares.
Koori motoks on Gideon Kremeri jagatud mõte: “Me ei taha olla mitte ainult kuulatavad, vaid kuulata ka midagi ise. Jääda hingelt nooreks ja jätkata rännakuid tundmatutel radadel koos riskantsete ideedega.”

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411