Reede, mai 11, 2018
 

Hiiu Tuul taotleb uuesti Vinkovi madala kaitse alla võtmist

Keskkonnaministeerium keeldus kaitse alla võtmast Vinkovi meremadalat, kus põrkuvad erinevad huvid – Nelja Energia kavandab sinna meretuulepargisektsiooni, madalal peatuvad ja toituvad rändel olevad aulid. Hiiu Tuul soovib jätkuvalt, et madalik võetaks kaitse alla.
Keskkonnaminister Siim Kiisler, allkirjastanud 4. mail Vinkovi meremadala kaitse alla võtmisest keeldumise käskkirja, ütles, et ala kaitse alla võtmisel tuleb lisaks eeldustele hinnata ka kaitse alla võtmise otstarbekust.
Minister viitas, et Vinkovi madaliku kaitse alla võtmise küsimuses tehtud ekspertiis leidis, et seal on elupaikade, mereelustiku ja liikide kaitset otstarbekas tagada keskkonnamõju hindamisega. “Tuulepargi arendaja peab arvestama, et selle hindamise suhtes kavatseme olla äärmiselt nõudlikud,” lisas minister.
Keskkonnaorganisatsioon MTÜ Hiiu Tuul juhatuse liige Inge Talts ütles, et kahetsusväärsel kombel ei ole ministri otsus kooskõlas selles toodud põhjendustega ega vasta ka lennuloenduse aruandes välja toodud selgele vajadusele kaitsta Vinkovi meremadala loodusväärtusi riiklikul tasandil.
“Seetõttu ei lepi me kaitseala loomisest keeldumisega ja esitame uue ettepaneku Vinkovi meremadala ja selle läheduses olevate madalate kaitse alla võtmiseks,” teatas Talts.
Loendajad: Ühest madalikust ei piisa
MTÜ Hiiu Tuul esitas keskkonna­ministeeriumile ettepaneku Vinkovi meremadala kaitse alla võtmiseks poolteist aastat tagasi, 8. detsembril. Põhjenduseks toodi, et Hiiumaa rannikust umbes 15 kilomeetri kaugusel loodes asuv Vinkovi meremadal on üks kahest suuremast Hiiumaa lähistel asuvast mere­madalast, mis on arktilise sukelpardi auli väga oluline peatumis-, toitumis- ja talvitus­ala.
Keskkonnaameti tellimusel viidi Hiiumaa ümbruse mere­alal mullu novembris läbi Eesti Maaülikooli eksperdi Leho Luigujõe eestvedamisel veelindude lennuloendus. Loenduse eesmärgiks oli saada täpsemaid andmeid sügisrändel peatuvate lindude arvukuse kohta Hiiumaa lähedasel merealal.
Paraku ei ületanud Ramsari ehk veelinnuelupaikadena rahvusvaheliselt tähtsate märgalade kaitse konventsiooni kriteeriumite järgi seal peatuvate veelindude arv 1 protsenti ehk 20 000 isendit.
Lennuloenduse aruandest võib lugeda, et Vinkovi madaliku aulide arvukus oli tegelikult suurem, kuna mitmed suured parved jäid planeeritava kaitseala piiridest napilt välja. Nimelt on Vinkovi madala naabruses kaks nimetut madalat, mis on veelindudele samuti atraktiivsed.
Aruandes on kirjas, et on viga iga väikest madalikku vaadelda eraldi – nii polegi ühegi madaliku puhul võimalik nn Ramsari kriteeriumit ­saavutada.
Lennuloenduse aruandes seisab ka, et Vinkovi madal koos kahe nimetu madalikuga on üks süsteem ja väärib kaitse alla võtmist.
Vaatamata teadlaste lennu­loendusest tulenevatele järeldustele, ei algatanud ministeerium Vinkovi meremadaliku kaitse alla võtmise menetlust.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411