Teisipäev, mai 22, 2018
 

Äikese hind: tuhanded läbipõlenud seadmed ja sajad tuhanded kulutatud eurod

Telia
Läinud aastal tegi äike Eestis parajalt hävitustööd, mõjutades otseselt tuhandeid kodusid ja tekitades märkimis­väärset rahalist kahju. Kuna tänavune äikese­periood on juba alanud, on õige aeg meelde tuletada, kuidas ennast ja oma kodu äikese­kahjude eest kaitsta.
Telia eelmise aasta kokku­võttest selgub, et vahemikus 2017. aasta maist kuni septembrini tehti klientide poolt 4600 äikesega seotud pöördumist. Telia tehnikud sooritasid mullusel äikese­perioodil aga ühtekokku ligi 1500 väljasõitu klientide juurde, et kahjusid hinnata ja likvideerida.
“Ainuüksi eelmisel suvel vajas väljavahetamist üle 5000 ruuteri ja digiboksi, mis olid äikese poolt tekitatud ülepingest kahjustada saanud. Rahaline kahju ulatub aga sadadesse tuhandetesse eurodesse,” tõdes Telia Eesti tehnilise toe osakonna juht Reimo Känd.
Ka sel kevadel on äike juba oma jälje maha jätnud. Täpsemalt algas käesoleva aasta äikesehooaeg Telia jaoks 16. aprilli varahommikul Hiiumaal, kus äike seiskas lisaks Kärdla pritsumaja torni kellale terve hulga Telia klientide teenused.
“Meie andmetel sai äikese tõttu häiritud u kahesaja Telia kliendi teenus. Tagajärgede likvideerimiseks saatsime Hiiumaale appi tehnikute lisajõude nii mandrilt kui Saaremaalt. Kokku tuli välja vahetada kümnete klientide seadmeid nii kodudes kui ettevõtetes,” sõnas Känd.
Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et läbi on vaid ruuteri port. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks  ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.
Oluline on teada, et üle­pingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.
Seadmetest olulisem on loomulikult hoida iseenda ja lähedaste elu ning pidada kinni äikeseaegsetest ohutus­nõuetest: äikese ajal mine tuppa või kinnisesse autosse, hoia eemale veest ja suurtest puudest või lipuvarrastest, sest äike lööb harilikult kõrgeimasse objekti ning ära kasuta elektroonika­seadmeid.
Raigo Neudorf
AS Telia Eesti

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411