Teisipäev, aprill 10, 2018
 

Käes aeg heita pilk oma õunaaeda

Märten Pill
Õunapuid leidub palju erinevaid, on kõikvõimalikke sorte ja maitseid.
Õunapuud kaunistavad aeda nii suvel kui talvel ja eriti kevadel kui nad õitsevad. Nähes kevadel palju õisi üheskoos kõrgel uhkelt mesilasi meelitamas ja kevadet kuulutamas, võid mõelda, et see ongi nende tõeline ots­tarve ja väärtus.
Kuid aedadest leiab ka õunapuid, mis varjavad kogu õue valguse või on vale hoolduse pärast väga nukras seisus. Õunapuu õitseb ja annab saaki vaid korra aastas ja ei ole ju mõtet, et ta on õue ainuke hiiglane, lämmatades kogu ülejäänud aia. Kui oled avastanud oma aia sellises olukorras, on abiks puu noorendamine. See ei ole hea mitte ainult ümbritsevale aiale, vaid toob sügisel ka suurema saagi, mis koosneb oluliselt suurematest, punasematest ja ka maitsvamatest õuntest.
Tagasilõigatud õunapuid ei ole mõistlik uuesti unarusse jätta ja lasta samal olukorral korduda. Palju lihtsam on eemaldada kasvud, siis kui nad on veel väikesed, seeläbi hoiad oma õunapuu ühtlaselt heas vormis.
Õunapuude hooldamisel on palju häid nippe ja lausa kohustuslikke teadmisi, et aiaomanik ei teeks olukorda hullemaks, kui see oli enne.
Teadmiste puudumisel tuleks ennast harida või kutsuda appi spetsialist. Enese­harimiseks leidub palju selle­teemalisi raamatuid ja abi leiab ka internetist. Peab ainult märkima, et arvamusi õunapuude lõikamise kohta on mitmeid ja päris tõde ongi raske leida, eriti juhul kui vastuseid otsida internetist. Seega soovin pakkuda aiaomanikele pisut abi ja jagada mõningaid teadmisi.
Millal on hea aeg õunapuid lõigata ja millal ei tohiks neid puutuda? Õunapuude lõikamine algab varakevadel ja kestab kuni pungade puhkemiseni. Varakevadisel ajal tuleb jälgida kraadiklaasi, sest kui lõigata puud külmakraadidega, on puu rabeduse tõttu rebenemisaldis. Pärast pungade puhkemist tuleb paus, millal ei tohiks puud puutuda, õitsemise ajal ei tohi puud kindlasti segada. Kellele meeldiks, kui teda õitsemise ajal segatakse? Tekkinud ehmatus šokeeriks puud nii väga, et sügisel jääks õunasaak olematuks.
Peale jaanipäeva kuni augusti lõpuni aga on kõige parem aeg õunapuude lõikamiseks ja seda mitmel põhjusel. Näiteks suvel lõigatud puul tuleb vähem kasve. Veel on oluline, et suvel suudab puu  lõikehaava paremini haiguste ja seente vastu kaitsta.
Sügisest kuni varakevadeni on jälle halb aeg puid lõigata, sest tekib külmakahjustuste oht, sügisel on ka seeneeoseid rohkem õhus lendlemas.
Kummutaksin ühe müüdi, et lõigatud oksade haavu tuleks värvida. Sellega sa ei aita haaval end kaitsta, vaid teed puule sootuks karu­teene. Puul on enesekaitseks mahl, mida voolab oksahaavast välja täpselt oksale mõeldud koguses ning pole vaja karta, et puu mahlast tühjaks voolaks. Oksahaava värvimine takistab haaval hingamist ega lase sel kokku kasvada. Puu on samuti elusorganism ja kujutage nüüd ette, et näiteks inimene hakkaks oma lõikehaavale värvi võõpama. Haavale võiks määrida mesilasvaha või mõnda muud spetsiaalset naturaalset ja desinfitseerivat  toodet, kuid sedagi ainult suurematele lõikehaavadele ja pigem hoopis muudele kahjustustele. Puu peaks tegelikult oma lõikehaavaga ise hakkama saama ja kui ei saa, siis tuleks lõige tegemata jätta. Tüsistuste tekkimise põhjuseks võib olla lisaks valel aastaajal lõikamisele ka puu enda halb tervis või kõrge vanus.
Selleks, et lõikehaav hästi kinni kasvaks, on väga oluline lõike korrektsus ja selle kaugus tüvest. Liiga lähedalt lõigates saab oksa­krae viga ning haav ei saa kokku kasvada. Liiga kaugelt lõigates hakkab allesjäänud oksatüügas mädanema ja mäda võib levida puutüvesse. Lisaks veel üks vajalik teadmine vigastuste vältimiseks. Kui suvel on näha, et puul on õunu liiga palju, siis alati ei kukuta puu üleliigseid õunu ise maha ja oks võib murduda. Pakkuge puule abi ja noppige vigastuse vältimiseks oksalt õunu vähemaks.
Kui olete oma õunapuud oskuslikult hooldanud, siis näitab õunapuu oma tõelist väärtust. Loodame, et suvi tuleb ilus ja et sügis pakub meile palju suurepäraseid vilju.

Märten Pill
kõrghaljastuse spetsialist, OÜ Õue

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411