Teisipäev, märts 20, 2018
 

Valla prioriteedid on spordi- ja sotsiaalkeskus

Viimasel volikogu istungil tõdeti nii spordikeskuse kui sotsiaalkeskuse vajalikkust.
Hannes Maasel ütles, et spordi­keskust planeerides tuleks enne selgeks teha, kui palju olemasolevad spordi­baasid kasutust leiavad. Tema väitel kasutatakse neid oluliselt vähem kui paar-kolmkümmend aastat tagasi.
“Graafikusse võib kirja panna küll saali kasutamise kellaaja, kuid tegelik pilt on kurb. Näiteks esmas­päeval, kolmapäeval ja reedel on Käina spordikeskuses kerge­jõustikutrenn, siis tuleb tunniks ajaks orienteerumine ja peale kaheksat on maja pime,” tõi Maasel näite. Sama lugu on Polgu võimlaga, kus võrkpallurid teevad oma trennid ära, aga valdavalt maja samuti pime.
Üllar Padari kinnitas, et ta pole spordikeskuse vastu. Samas ei pidanud ta õigeks seisukohta, et kui meil tingimusi ei ole, siis tõmbame sellega potentsiaalsetele Hiiumaa sportlastele justkui risti peale. Näitena tõi ta Heiki Nabi, kes jõudis maailma tippu sõna otseses mõttes mitusada aastat vanast hoovi­keldrist. Teise näitena tõi ta Tõnu Pääsukese, kelle käe alt on rahvusvahelise tasemega laskesuusatajaid tulnud kohast, kus talvel lumigi maha ei tule…
Toomas Kokovkin kutsus volikogu liikmeid mitte pidurdama spordikeskuse arhitektuurikonkurssi. “Teeme selle ära kiiresti ja hästi ja mida visuaalsemalt on see valitsuse laua peal, seda suurem on meie võimalus,” ütles Kokovkin.
Näitena tõi ta Ants Vahtrase Pildikoja. Kui tol ajal arvati skeptiliselt, et Hiiumaal pole nii palju pildistajaid, et see koht end ära tasuks, siis tegelikult pildistajate arv hoopis mitmekordistus.
Hoolekodukohti on hädasti juurde vaja Antti Leigri ütles, et tal pole midagi spordikeskuse vastu, kuid kahtlane on riigi rahale lootma jääda. “Täna peab üks omavalitsus töötama ülesaareliselt ja niivõrd suure tehingu puhul nagu spordikeskus peab vaatama Hiiumaa tervikpilti ning vastavalt sellele prioriteedid seadma,” ütles Leigri. Siinjuures tõi ta esile, et kui Kõrgessaare osavald küsis Lauka kooli töötajate töötasude jaoks mõndakümmend tuhandet eurot, arutas volikogu seda mitmeid argumente kaaludes pikalt. Samas aga pole justkui probleemi 8–9 miljonit maksva spordikeskuse puhul. Leigri tuletas meelde, et Kodusaare valimis­programmis on esimesel kohal Kärdla osavalda pansionaadi ja hooldekodu rajamine, mis on kogu­konnale kindlasti arusaadavam ja vastuvõetavam kui spordikeskus, lisaks ka rohkem töökohti loov asutus.
Aivar Viidik kinnitas, et ettevalmistus spordihoone rajamiseks ei tähenda karvavõrdki loobumist sotsiaal­keskusest. Volikokku kandideerijad olid valimislubadustes kõik ühte meelt, et Hiiumaa vajab nii spordi- kui sotsiaalkeskust. “Need on kaks väga suurt ja kallist objekti. Kui vahendeid napib, otsib tark inimene kaasfinantseerijaid. Spordikeskuse puhul ongi seda teed mindud,” ütles Viidik. Ta oli kindel, et sügiseks valmivas Hiiumaa valla arengu­strateegias on mõlemad objektid sees.
Volikogu aseesimees ja sotsiaalkeskuse juhataja Riho Rahuoja toonitas, et valla suuri ambitsioone arvestades tuleb võimalustest alati kinni võtta. Samas selgitas ta, et tuleva aasta riigieel­arvest raha planeerimisega on juba väga kiire. Riigieelarve koostamine algab ministeeriumides juba märtsikuus, maikuus esitatakse eelnõud rahandus­ministeeriumile ja valitsusse jõuavad need augustikuus.
“Me ei tohi spordikeskust kui objekti forsseerides ära unustada teisi valimis­lubadusi, nii pansionaadi­teenuse kui hooldekodu puhul on võimalik arenguid veidi forsseerida,” ütles Rahuoja.
Ta vahendas ministrite Urve Palo ja Kaia Iva öeldut, et munitsipaalehitiste programmi on laiendatud, mis lubab ehitada ka pansionaadi­tüüpi elamuid. “Leian, et see on meie võimalus lisaks erihoolekandeteenustele veel üks osa Kärdla Pargi 3 planeeritavast sotsiaal­keskusest valmis ehitada,” ütles Rahuoja.
Väga vajalikuks nimetas ta täiendavate hooldekodukohtade loomist, kuna Tohvri hooldekodus on kohti poolsada ja järjekorras olijaid on teist samapalju. “Olen veendunud, et hooldekodu täiendavate kohtade loomine Hiiumaale on võimalik läbi erakapitali. See praktika on Eestis olemas – 40 protsenti hooldekodudest põhineb erakapitalil ja hinnavahet peaaegu polegi,” kinnitas Riho Rahuoja.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411