Reede, märts 16, 2018
 

Ööbiku pargi maale rajatakse esimene lastele mõeldud atraktsioon

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa jooksugrupp plaanib Kärdlasse Lubjaahju tänaval asuvasse metsatukka rajada madalseiklusrajad. Küsimusi on tekitanud, miks andis vald kunagi Ööbiku pargiks mõeldud kinnistu ilma konkursita ja tasuta just selle mittetulundusühingu kasutusse.
Hiiumaa vallavolikogu otsustas eelmisel neljapäeval anda Lubjaahju tänav 3a kinnistul asuva metsatuka tasuta MTÜ Hiiumaa Jooksugrupp kasutusse. Ühing esitas vallale taotluse, et rajada maatükile avalikus kasutuses olevad madal­seiklusrajad. Valla­valitsus ja volikogu toetasid ettepanekut, võttes arvesse ka seda, et radade rajamiseks vajalike vahendite hankimisega tegeleb ühing ise.
Hiiumaa valla arenguosakonna juhataja Monika Pihlak ütles, et jooksugrupi näol on tegemist mittetulundusühinguga, mille liikmed otsivad lahendusi vaba aja veetmise võimaluste mitmekesistamiseks. “Analoogselt on ka teistel huvilistel võimalik teha vallavalitsusele taotlus valla maa avalikes huvides kasutusele võtmiseks,” ütles Pihlak.
Pargi asukoht valiti koostöös valla arhitekt-planeeringute spetsialisti Jürgen Vahtraga. Välja valiti kolm võimalikku asukohta ja siis korraldati avalik küsitlus parima selgitamiseks. Mullu septembris toimunud rahvahääletusest võttis osa 126 inimest, kellest 65 märkis Lubjaahju tänava kinnistu sobivaimaks.
Kavas kaks seiklusrada
Hiiumaa jooksugrupi esindaja Liis Remmelg ütles, et Hiiumaad küll reklaamitakse peresõbraliku saarena, samas napib siin avalikke mängu­väljakuid ning hoopiski puuduvad nii avalikus kasutuses kui ka ärilisel eesmärgil rajatud seiklusrajad.
Madalseikluspargis saab olema kaks rada – üks noortele ja täiskasvanutele, teine väikelastele. Mõlemad rajad koosnevad umbes kümnest n-ö väljakutsest.
Kõik kokku läheb maksma u 23 000 eurot. Ligikaudu pool rahast on jooksugrupil juba olemas – 11 000 eurot sai ühing nn riigikogu katuserahast.
Raja ehitusega on kavas alustada siis, kui kogu rahastus olemas. “Hetkel ootame LEADER-meetmesse esitatud projekti kohta otsust,” rääkis ta. “Usun, et kõige varem saab ehitusega alustada käesoleva aasta maikuus.”
Jürgen Vahtra sõnul on Ööbiku pargi detailplaneering Lubjaahju 3a kinnistul endiselt kehtiv, aga Väike-Sadama 1d enam mitte.
Vahtra ütles, et seiklusraja paigutamine Lubjaahju 3 maaüksusele läheb planeeringuga kokku, kuna see kinnistu on 85 protsendi ulatuses mõeldud puhkerajatiste, 8 protsendi ulatuses kogunemisasutuste ja 7 protsendi ulatuses supel­ranna maaks. “Enamus maaüksusest ongi mõeldud erinevate vaba-aja veetmise rajatiste jaoks,” lisas Vahtra.
Ligikaudu kümme aastat tagasi planeeriti Lubjaahju 3a ja Väike-Sadama 1d kinnistutele rajada lastele mõeldud teemapark, mille idee autoriks oli teatrikunstnik Mae Kivilo-Rohumaa ja nimeks Ööbiku park. Nimekas OÜ KOKO Arhitektid esitles 2008. aastal Ööbiku pargi eskiisprojekti. Arhitektide sõnul oli tegemist unikaalse laste mängumaaga, millesarnast Eestis tollal veel polnudki.
Ei ole mahavisatud raha
2009. aastal toetas Hiidlaste Koostöökogu Ööbiku pargi hoonete/rajatiste ja maa-ala eelprojekti koostamist 43 000 euroga. Ehitusega loodeti alustada juba aastal 2010, aga piirkondade konkurentsi­võime tugevdamise (PKT) programmi taotlusvooru avanemine lükkus.
Tollase Hiiumaa turismi­liidu juhina protsessi kaasatud Ly Kaups meenutas, et 2011. aastal, kui programm avanes, jättis Kärdla linn suure eeltöö ära teinud Ööbiku pargi arendajad kõrvale ja esitas PKT programmi ainult Kärdla sadama projekti, millele tuli ka positiivne otsus. “Linna prioriteet oli sadam ja kahte asja korraga teha ei suudetud,” nentis Kaups.
2012. aastaks valmis ja kehtestati teemapargi detail­planeering. Veel 2014. aastal oli SA Onu Ööbiku Park asutaja­liikmetel, kelleks olid Hiiumaa omavalitsuste liit, Kärdla linn, Jaanus Rohumaa osalusega MTÜ Rae­koda Kuussada ja eraisik Mae Kivilo-Rohumaa, suur lootus, et Euroopa Liidu uuel eelarve­perioodil saadakse pargi ehituseks ka rahastus, kuid PKT programmi prioriteediks sai Kärdla sadamasse planeeritud Eesti toidu avastuskeskus. 2015. aastal sihtasutus äri­registrist kustutati.
Hiidlaste koostöökogu tegev­juht Reet Kokovkin ütles, et LEADER toetust eelprojekti koostamiseks sihtasutuselt tagasi ei nõutud, sest tegemist oli tasuvusuuringu tüüpi tegevusega ning valminud eelprojekt kuulub praegu Hiiumaa vallale.
“Kui vald leiab võimalusi, ja et sellist kohta oma lastele ja turistidele on vaja, siis saab selle uuesti töösse võtta,” kinnitas Kokovkin, et valla soov seda rannapiirkonda arendada on olemas, sest koht on hea.
Kokovkin kiitis MTÜ Jooksu­grupp ideed luua sinna laste seiklusrada: “Suure riikliku grandi puudumisel on mõistlik alustada väikselt.”
Ly Kaups ütles, et on jätkuvalt veendunud – lastele pühendatud teemapark on see, millest saarel puudust tuntakse. “See eristaks meid kui laste- ja peresõbralikku väikest saart teistest turistide pärast pingutavatest maa­kondadest,” põhjendas ta.
Madalseiklusrada nimetas ta heaks mõtteks, kuid avaldas lootust, et maa antakse kasutada nii, et juhul kui tekib võimalus Ööbiku pargi ehitamiseks, ei saaks väike ja tubli algatus suurema asja tegemisel takistuseks.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411