Laupäev, märts 31, 2018
 

Munadevärvimise tava kestab

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Teisipäeval jäi Hiiumaa noorsootöö keskuse Kärdla noorte­maja köök noortele muna­värvijatele kitsaks. Miks aga mune värvitakse, lapsed eriti täpselt ei teadnud.
Kui teisipäeval Kärdla noortemajja jõudsin, oli noorsootöö­spetsialist Liisa Otsak munad alles keema pannud. Liisa selgitas, et soovis kogu muna­keetmise protsessi algusest lõpuni koos lastega läbi teha.
Kuna huvilisi oli üle ootuste palju, läks keetmisega pisut aega ja mul oli võimalus uurida, mida teavad seitsmekuni kümneaastased ülestõusmispühadest. Esmalt ütlesid kõik kui ühest suust, et nemad ei teagi muud, kui ainult seda, et siis värvitakse mune. Lühikese mõttepausi järel teatas Cady-Carolyn, et ülestõusmispühadel lastakse loomad esimest korda õue. Victoria lisas, et siis lõppeb ka paast ja võib jälle liha sööma hakata. Lisanna sõnul peidab ema alati õhtul enne ülestõusmispühi munad ära ja tema peab need järgmisel hommikul üles otsima.
Kõik kohal olnud lapsed kinnitasid, et nende peres värvitakse mune. Värvimiseks kasutatakse peredes peamiselt poevärve, aga ka näiteks sibulakoori. Noortemajas värviti mune lisaks poevärvidele ka hiiumaiste mustikatega. Liisa Otsak ütles, et see on tema lemmikviis, laste jaoks aga oli see esimene kord mune mustikatega värvida. Sellegipoolest tõdeti, et munad jäävad väga ilusad lillad ja tore on vahepeal mustikaid ka suhu pista.
Prantsusmaalt pärit noorte­keskuse vabatahtlik Sarah rääkis, et neil kanamunade värvimise tava pole. Prantsus­maal peidavad vanemad lihavõttepühade ajal hoopis šokolaadimune, mida lapsed siis otsima peavad. “See on päev, mil saab väga palju šokolaadi süüa,” kinnitas Sarah.
Liisa Otsak ütles, et tema lapsepõlves küll šokolaadi­mune ei peidetud, värviti hoopis kanamune.
Lapsed aga jäid ettevõtmisega väga rahule ja igaüks sai koju kaasa viia kaks oma­värvitud muna.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411