Reede, veebruar 2, 2018
 

Muinsuskaitseobjektid saavad rohkem toetust

Harda Roosna
Muinsuskaitseameti restaureerimistoetustest tuleb Hiiumaale tänavu päris korralik summa – seitsmele objektile 70 000 eurot, kuid muinsuskaitsealuseid maju haldava muuseumi rahavajadus on oluliselt suurem.

“Ülihea meel oli toetuse­teateid välja saata,” nentis muinsuskaitseameti Hiiumaa vaneminspektor Karin Kirtsi.
Võrdluseks, et mullu toetas amet Hiiumaa objekte vaid 14 000 euroga ja tunamullu 18 000 euroga.
“Kõik objektid on armsad ja olulised, aga toetuse jagamisel lähtusime nendest, mis on kogukonnale kõige lähemad, nagu näiteks Suuremõisa loss,” lisas ta.
Väärtuslike detailide säilitamiseks ja uurimiseks mõeldud meetmest saabki Hiiumaa ametikool ligi 19 000 eurot toetust Suuremõisa mõisa peahoone teise korruse saali uhkete barokkmaalingutega lae restaureerimistöödeks.
Suurim summa, 20 000 eurot läheb Kärdlas Vabrikuväljak 2 asuva kalevivabriku elamu ehk käsitööseltsi Meistrite maja katuse restaureerimistöödeks. Lisaks eraldas amet hoone siseviimistlusuuringuteks ligi 2800 eurot.
“Hiiumaa käsitööseltsi liikmed on olnud nii tublid ja nii palju selle maja heaks teinud, et leidsime ameti poolt võimaluse nende pingutusi toetada,” kiitis Kirtsi.
2016. aastal toetas EAS hoone restaureerimist 32 000 euroga, eelmise aasta lõpul otsustas maja restaureerimist 75 000 euroga toetada LEADER programm.
Muuseumimaja vajaks rohkem
Hiiumaa muuseum sai oma Kärdlas Vabrikuväljak 8 asuva peahoone nn Pika maja esmasteks avariitöödeks 6700 eurot. Selle eest on kavas osaliselt asendada katusekate ja vahetada veelauad.
Kirtsi ütles, et muuseum on aastaid ise, ilma muinsus­kaitseameti toetuseta, hakkama saanud ja Pikka maja hooldanud, nüüd leiti võimalus toetuseks.
SA Hiiumaa Muuseumid direktor Toomas Kokovkin just väga rõõmus polnud, kuna vastavalt hinnapakkumisele on tegelik vajaminev summa Pika maja juba üsna kehva väljanägemise parandamiseks 35 000 eurot.
“Peame ise teenima ja projekte kirjutama – muid võimalusi pole,” nentis Kokovkin.
“Proovime pääseda ka valla­eelarve reale, aga nagu näha koalitsioonilepingust, siis muuseum prioriteetide hulgas pole…,” oli direktor üsna murelik.
Juustukoja müürid
Suuremõisa mõisa juustukoja müüride restaureerimis­töödeks andis amet 7100 eurot. Vaneminspektor ütles, et selle toetuse puhul teeb talle eriti rõõmu, et tegu on jätku­projektiga. “Eelmisel aastal pani Pühalepa vald oma kuludega juustukoja müürile katuse peale ja hea meel on, et töödega minnakse edasi,” ütles Kirtsi.
Veel toetas amet Orjaku mõisa peahoone varemetele katuse ehitamist 10 900 euroga. Käina kirikuaia kabeli müüride katmiseks eraldas amet 3000 eurot ja Aino Kallase suvemaja katuse avarii­töödeks 700 eurot.
Muinsuskaitseameti restaureerimistoetuste kogumaht on tänavu 775 000 eurot, millest 675 000 eurot läheb toetustena ehitismälestiste ja muinsuskaitsealal paiknevate hoonete säilimiseks ning eraldi toetatakse 100 000 euroga väärtuslike detailide säilimist ja uuringute läbiviimist.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411