Teisipäev, veebruar 20, 2018
 

Muinsuskaitse selts sai 30

Mart Mõniste
Pühapäeval täitus 30 aastat Hiiumaa muinsuskaitse seltsi asutamisest. Homme oodatakse muinsuskaitsehuvilisi Kärdlasse Pikka majja tutvuma Vabadus­sõja Hiiumaa mälestusmärgi ideekonkursi tulemustega.
Hiiumaa muinsuskaitse selts (HMS) on liikmeskonnalt üks huvilisterohkemaid ühendusi, mille tegevuses osaleb sada­kond inimest. Samaväärse liikmeskonnaga saab uhkeldada ka Hiiumaa käsitöö selts. Kusjuures mõlemad väärtustavad kultuuri­pärandit! Nagu mitmed teisedki ühendused: Hiiu kogujate selts, Militaarajaloo selts, Ajaloolised võtted jne.
HMSi juhatuse esimees ja muinsuskaitseameti nõunik Dan Lukas ütles, et seltsi tegevus on äärmiselt oluline, kuna ükski riiklik seadusesäte ei pane inimest pärandist hoolima. “Amet tegeleb mälestiste kaitsega seaduse tasemel, selts kõige pehmega, mis õpetab inimestele rohkem kui ükski ametniku jutt – minu jaoks on need kaks asja selgelt lahus,” rääkis Lukas.
HMSi asutamisajaks on 18. veebruar 1988, ent sellele eelnes rida sündmusi. 1985. aasta talvel käivitas Ain Tähiste noorteklubi “Kodu­saar”, mille liikmetega tehti muuseumi juhendamisel ajaloolistel objektidel heakorratöid. Kaasa löödi ka üleeestiliste muinsuskaitse­klubide sündmustel, kus sai üha selgemaks Eesti muinsuskaitse seltsi (EMS) loomise vajadus.
Ühelt selliselt kokku­tulekult naasnuna kirjutas Tähiste kohalikus ajalehes järgmist: “Millega tegeleks selts – näiteks Hiiumaal? Kõigepealt, aitaks välja selgitada, mis on veel meil teadmata möödaniku kultuuripärandist. /…/ Siis veel: organiseeriks üldrahvalikku kultuurikaitset. Mälestis säilib kõige paremini siis, kui teda ümbritseb rahva hoolitsus. Aga et see tekiks, peab rahvas oma mineviku väärtusest teadlik olema.”
1987. novembris kogunesid Kärdlas poolsada muinsuskaitsehuvilist, kes otsustasid luua Hiiumaa muinsuskaitseklubi. Ühtlasi valiti esindajad EMSi asutamiskoosolekule, kuhu lähetati toonane kodu­loomuuseumi peavarahoidja Helgi Põllo, teenekas peda­goog Volli Mäeumbaed (1928–2003) ja “Kodusaare” esindajana Ain Tähiste.
EMS asutati sama aasta 12. detsembril, samas võeti vastu seltsi põhikiri ja valiti esimeheks liikumise põhiinitsiaator Trivimi Velliste. Järgnes regionaal­sete osakondade loomine piirkondlike algüksuste baasil. Sarnaselt üleriikliku seltsiga vaibus HMSi aktiivsem tegevus õige pea pärast loomist, 1990ndate aastate algul.
Toonaseid vaateid ja ette­võtmisi avasid Tähiste ja HMSi teine esimees Mart Mõniste Hiiu Lehe 2002. aasta 7. mai numbris. Sellest nähtub, et üheks selle aja tähtsamaks “töövõiduks” sai maanteevõnk Suuremõisas. Mäletatavasti viis esmases projektis maantee otse üle Suuremõisa kõrtsi varemete ja Pühalepa kiriku külje alt läbi. Praegu planeerime sellesama kiriku esisele aga väärilist mälestusmärki, austuseks Vabadussõjas osalenutele. HMSi eestvõttel läbi viidud ideekonkursi tulemustega saab tutvuda täna, 20. veebruaril kell 13 Hiiumaa muuseumi Pikas majas. Konkursile esitatud töödest on samas avatud näitus, mis jääb avatuks 17. märtsini.
Vikipeedia sõnastab muinsus­kaitse olemuse kui kultuuri järjepidevuse, rahva ajaloomälu ning ajalooliselt kujunenud väärtushinnangute kohase inim- ja kultuuri­sõbraliku elukeskkonna kaitsmise. See hõlmab nt ajaloo- ja kultuurimälestiste kaitsmise kui ka kohanimede, murrete, käsitööoskuste säilitamise.

KADI KIIVER
Hiiumaa muinsuskaitse seltsi liige

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411