Teisipäev, veebruar 27, 2018
 

Kogenud treeneri luigelaul kõlab kaugele

media-credit id=10 align=”alignright” width=”180″][/media-credit]

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv
Kuuenda kategooria kergejõustiku vanem­treener Toivo Pruul (64) on kooli­lapsi treeninud 41 aastat. Nüüd ütleb ta, et see treeninggrupp, millel kirjas hulk saavutusi, on tema viimane ehk luigelaul.
“See grupp on mu luige­lauluks – kui need lapsed kolme aasta pärast gümnaasiumi lõpetavad, siis lõpetan ka mina,” ütleb treener, kel seni on igal sügisel süda haledaks läinud ja on ikka võtnud treenima veel mõne soovija. “Nüüd on see koht käes, et nooremaid enam ei võta,” on sel sügisel
65. sünnipäeva tähistav Pruul otsusekindel.
See luigelaul aga on eriliselt kõlav ja Pruuli käe all harjutavad noorsportlased on juba teinud Hiiumaa spordi­ajalugu – ette on näidata mitmeid saavutusi.
Toivo Pruul treenib noor­sportlasi kahes klubis, Emmaste spordiklubis ERNST ja Hiiumaa kergejõustikuklubis Hiiker, aga ka Hiiumaa spordikoolis. Eelmisel kolma­päeval kohtusime Toivo Pruuli ning tema treening­grupi sporditüdrukute ja -poistega Kärdla põhikooli võimlas.
Viis neidu, kolm noormeest.
Treener kiitis kõiki oma kasvandikke, kes on väga tublid ja jõuavad nii koolitöö kui muude harrastuste kõrvalt veel ka trenni teha.
Kristina Joarand tegeleb mitmevõistlusega, oli eelmise aasta Hiiumaa parim naissportlane. Tänavustel Eesti meistrivõistlustel oli ta omavanuste arvestuses viievõistluses viiendal ja 800 meetri jooksus samuti viiendal kohal.
Treener Toivo Pruul ütleb, et Kristina on Hiiumaa “esijalg” kõrgushüppes, aga ilmselt ka kaugushüppes ja 800 meetri jooksus, kus tema parim aeg on 2.28,53.
Marta Elleri ala on 800 meetri jooks. Küsimusele, kumb on nobedam, kas Kristina või tema, vastab ta ise, et Kristina on nobedam.
Treener aga täiendab, et Marta Eller on vabariikliku tasemega arvestatav kerge­jõustikukohtunik ja mitte nn latitõstja, vaid vanem­kohtunik.
Annabel Pielberg on 100 meetri (parim tulemus 13,0) ja 200 meetri jooksja. “Pikk tüdruk, võiks aja alla­poole joosta küll,” ütleb treener. Hiiumaa naiste 100 meetri jooksu rekord on 12,8, nii et Annabelil polegi rekordist palju puudu.
Anna-Brita Talli alad on jooksud, hüpped, kuulitõuge. Treener ütleb, et mitmevõistluse tegemiseks tuleks treenida tõkkejooksu, mis praegu hästi klappida ei taha.
Jaanika Alevi tegeleb jooksudega, hüppab kaugust üle 5 meetri ja on hinnatud kergejõustikukohtunik.
Marcus Mäll harrastab 100 meetri, 200 meetri ja 60 meetri jooksu. Ühtlasi teenis ta sel aastal Eesti MV pronksi 60 meetri jooksus, hõbemedal tuli 200 meetri jooksus ajaga 23,18. Eelmisel aastal oli Marcus Eesti U16 vanuseklassi edetabeli juht 100 meetri, 200 meetri ja
400 meetri jooksus.
Toivo Pruul kinnitab, et Hiiumaal pole Marcusest selles vanuses sisetingimustes keegi kiiremini jooksnud. Meestest on kiirem olnud vaid Allar Aasma, kelle tulemus meeste arvestuses oli alla 23 sekundi.
Edgar Liiber teeb ketast ja kuuli. Kuulis arvab ta end veel olevat Priit Sauerist ees, aga ega pikka pidu polevat. Edgar on Eesti koondises esindanud Eestit Balti matšil. Mitmeid medaleid on ta saanud Eesti meistrivõistlustel, eelmise aasta talvel sai kettaheites hõbeda ja suvel neljanda koha.
Priit Sauer on abiturient, kuulitõukes n-ö 12 meetri-mees, noorte Eesti meistri­võistluste viies. Eelmisel aastal Prantsusmaal kooli­spordiliidu MMil pääses ta lõppvõistlusele, kus sai viienda koha.
Noorte areng kiire
Pruul nentis, et areng on kõvasti edasi läinud tänu sellele, et Eestimaa on kerge­jõustikuhalle täis ehitatud. “Sprint ja hüpe on edasi läinud, pikamaajooks tagasi,” leiab ta. “Praegu jookseb U18 vanuseklassis kümme poissi, kes on nooremad kui 18aastased 200 meetrit ajaga alla 24 sekundi ja Marcus on nende seas paremuselt teine.”
Küsimusele, kas ta ise ka poistega vahel võidu jookseb, vastab Pruul: “Ei, kui ma noorem olin, siis ma püüdsin vahel tüdrukutega võidu joosta, nüüd ma ei ürita enam nendega ka ja seegi oli mitukümmend aastat tagasi. Lõpetasin sellest päevast ära, kui ma ükskord hüppasin hoota kaugust ja kuna ma polnud veel tüdrukutele kaotanud, siis seekord kaotasin ja otsustasin, et enam ei hüppa teiega võidu.”
Valik saavutusi
2017. aastal esindasid Hiiumaa noorsportlased koos Saksa gümnaasiumi noortega kogu Eestit Prantsusmaal Nancys peetud enam kui pooletuhande võistlejaga koolispordiliidu kergejõustiku MMil. Head tulemused said sealt kirja Marcus Mäll, Edgar Liiber, Anna-Brita Tall, Kelly Nurk, Kristina Joarand, Ann-Ly Kibuspuu ja Jaan-Martin Ugam.
2016. aastal tegi oma debüüdi Eesti noortekoondises Toivo Pruuli õpilane, jooksja Joel Hiis. Veebruaris teenis vigastuspausilt naasnud Hiis Eesti meistrivõistlustel 60 meetri jooksus U18 vanuse­klassis ajaga 7,28 hõbemedali, Marcus Mäll sai ajaga 7,30 pronksi – võitja ajale 7,27 jäädi alla ülinapilt.
Koos Käina spordikeskuse juhataja Hannes Maaseliga viis Toivo Pruul Hiiumaa noored peale kuueaastast pausi 2015. aastal taas võistlema sarjas “TV10 Olümpiastarti”. Kohe esimesel korral naasti sarjast 550eurose teise koha preemiaga.
Toivo Pruuli kergejõustiku­treeningud toimuvad esmaspäeviti, teisipäeviti, kolmapäeviti, reedeti, aga vahel ka nädalavahetusel ja ikka Kärdla põhikooli võimlas.
Järgmise võistlusena on aprilli lõpus ees vabariiklik kross, hooaeg algab täis­tuuridega peale maikuus.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411