Teisipäev, veebruar 6, 2018
 

Hiiumaa sada väljahingamist

Harda Roosna | Hiiu Leht
Nelja Nurga Galerii Kärdlas ja Hiiumaa loovisikute vabaühendus HiKu on eest vedamas loominguliste hiidlaste ja Hiiumaaga seotud inimeste tegemisi tutvustavat sarja “Hiiumaa sada väljahingamist. EV100”.
Galerist Kalli Sein ütles, et vabariigi juubeliaasta ja Euroopa kultuuripärandi aasta loob hea tausta ja võimaluse koguda ja tutvustada Hiiumaaga seotud kultuuri: “Nii seda, mida on loodud varem või just praegu luuakse – kõik see moodustab kõik koos meie kultuuripärandi.”
Kui senise kolme tegutsemis­aasta jooksul on galeriis näidatud esinemis­julgemaid hiiumaiseid loojaid, siis seekord tutvustatakse lisaks ka neid kunstniku­hingega inimesi, kelle tegemisi pole seni ehk nii palju nähtud, loetud või kuuldud.
Sein rääkis, et tänu näituse koostamisele õnnestus tutvuda paljude huvitavate inimestega ja saada uusi kontakte – töid sai kokku rohkem kui sada. Isegi autoreid kogunes rohkem kui maagiline sada. Nii jagubki Eesti riigile sünnipäeva­kingituseks mõeldud näitusi suveni välja.
“Laekunud ja toodud on töid inimestelt, kes käinud Hiiumaal maalimas suviti või kes siit laia ilma läinud, kuid inspiratsioon puhtalt hiiumaine. On muusikuid, maalijaid, kirjanikke, kes tuntud küll mujal, kuid kellest kodusaarel pikalt kuulda pole olnud. On harrastajaid ja professionaale, noori ja kogenuid,” kirjeldas Sein.
Tema sõnul tõotab tulla väga kirev ja mitmekülgne valik. “Nagu galeriil juba tavaks, ei ole näidatava ja esitletava loomingu puhul oluline mitte niivõrd autori hariduslik taust ja tunnistused, vaid loomerõõm ja -vajadus, looming kui eluline väljendus, mis pakub rõõmu ja vaheldust.”
Sein ütles, et ta on märganud – Hiiumaa on loojatele väga viljakas keskkond ja see paistab silma ka galerii väljapanekutest. “Seda on öelnud saare külalised galeriis käies juba varemgi – loodame, et seekordne näituste-, kontsertide ja autoriõhtute sari kinnistab seda muljet veelgi enam.”
Töid ja esinemissoove lisandub järjest, seetõttu on väljapanekud jaotatud mitmesse ossa. See loob võimaluse ettevõtmisega ka jooksvalt ühineda.
“Kes hiidlastest avastab kapi tagant või sahtlipõhjast oma loomejäädvustusi ja tahaks ka neid meie ühisesse kultuuripärandisse lisada, siis olete oodatud liituma,” ütles Kalli Sein. Ühendust saab meilil kalli@sein.ee või telefonil 503 2246.
Esimese näituse avavad Kalli ja Valev Sein galeriis juba neljapäeval, 8. veebruaril kell 17. Avamisele on oodatud kõik huvilised. Lisaks näitusele saab mekkida EV100 kingituste raames valminud Hiiumaa mullijooki.
Sama näitusteseeria saab järje 22. märtsil avatava teise väljapanekuga ja 3. mail avatava kolmanda välja­panekuga. Kõik, kel tööd veel tolmust puhastamata, lõpetamata või alles sündimas – saavad liituda hilisematel väljapanekutel.
2. märtsil on galeriis kitarri­kontsert, kõikide kaasnevate sündmuste kohta püüame infot anda Hiiu Lehes ja sotsiaalmeedias.
EV100 ja Euroopa kultuuripärandi aasta jooksul toimunud näitustel ja kontsertidel koguvad galeristid kokku info kõikide loojate-tööde-tegemiste kohta ja kingivad selle omalaadse kultuuripärandi jäädvustuse-­nimekirja Hiiumaa muuseumile.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411