Reede, veebruar 16, 2018
 

Hiidlased ka inimesed

Hiiumaa on niigi Mandri-Eestist ära lõigatud, miks muudetakse siinsete inimeste elu veel keerulisemaks?

Ühendused mandriga on saare elanike jaoks eluliselt olulised. Esimest talve on nii, et kui jääd laevast maha, pead viis tundi ootama järgmist. Niipea kui ilm kehv, ei saa me arvestada ka lennuühendusega.
Hiidlased on soovinud Kärdla lennuväljale samasugust täppislähenemissüsteemi nagu saarlastel. Nüüd järsku leitakse, et see on meie jaoks liiga kallis.
Hiiu Lehe allikas ütles, et GNSSi puhul on lennuohutus võimalik tagada erinevate riski­analüüside ja situatsioonikavadega: “See on lennuväljale koostöös lennuametiga üsna koormav, kuid siiski teostatav.”
Jah, võib-olla pole tõesti ka uuel ja alles arendataval satelliidipõhisel süsteemil häda midagi, aga me ei tea seda veel.
Hiidlased on soovinud saada ka parvlaeva­ühenduse ametlikuks lepingupartneriks, et nende soovidest üle ei sõidetaks. Hiiumaa valla kiri, milles seda sooviti, aga ringleb vastuseta juba kaks ja pool kuud kuskil ministeeriumi koridorides.
Hiiu Lehe andmetel põtkib ministeerium vastu ega taha hiidlastele nii suurt õigust anda. Riigikogus seevastu saareelanike soovi toetatakse.
Riigiametnikke võib ju mõista – mugavam on teha otsus kontoris ilma saareelanike arvamust arvesse võtmata. Tahaks aga küsida, kelle jaoks riik seda transpordiühendust siis korraldab? Kas hiidlastele, kelle elu-olu sellest sõltub, või ametnikele, kes tahaks asju oma äranägemise järgi paika panna.
Kõike ei saa ju Exceli tabeli järgi otsustada – saage aru, me elame siin!

16. veebruar 2018

 

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Volli͈, saarlane

  Hiidlastele ja hiidlaste lõunanaabritele — saarlastele on Riik teinud juba niigi palju erandeid (võrreldes teiste maakondadega).

  Kena, aga…

  …aga probleem asja juures ongi see, et tegu on eranditega — iga kord tuleb erandi tegemiseks läbi käia see “ma_ei_ole_kaamel” isikutõestusprotsess, et hiidlane (ja saarlane) on inimene, kes elab saarel ja saarelisest eripärast lähtuvalt blablabla…

  Vaja on reeglit, mis jätaks selle mittevajaliku “ma_ei_ole_kaamel” asja ära hiidlaste, saarlaste ja muhulaste puhul. Kihnlased, ruhnlased, vilsandilased, abrukalased jne ei pea ju tõestma, et nemad on inimesed, kes elavad saartel ja saarelisest eripärast lähtuvalt blablabla… — see on üheselt selge tänu Püsiasustusega väikesaarte seadusele https://www.riigiteataja.ee/akt/120122017004

  Riigikogu on muutnud Püsiasustusega väikesaarte seadust juba neli korda (eelviimane redaktsioon kehtis ainult ühe päeva!) ja Saaremaa, Hiiumaa ning Muhu kohta on seal kirjas, et need EI OLE väikesaared, mis tähendabki seda, et iga kord tuleb erandi tegemiseks läbi käia see “ma_ei_ole_kaamel” isikutõestusprotsess, et hiidlane (ja saarlane) on inimene, kes elab saarel ja saarelisest eripärast lähtuvalt blablabla…

  Kui Riigikogu liikmed teeks oma siuslist tööd (seadusloome!) ja kehtestaksid reegli — “Eesti saarte seadus”, siis ei saaks nad ju iga erandiga eraldi nõus olles pildile trügida!
  Hiiumaa valla kiri, milles seda sooviti, aga ringleb vastuseta juba kaks ja pool kuud kuskil ministeeriumi koridorides ning see asi jääbki nende asjadega nii olema, kui Riigikogu liikmed tööle ei hakka ja populismiga tegelevad!

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411