Teisipäev, jaanuar 30, 2018
 

Koolipere tegi GPS-kunsti

erakogu
Kuu enne Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tegid 14 Kärdla põhi­kooli õpetajat 6,6 kilomeetri pikkuse matka ning “kirjutasid” Kärdla kaardile Eesti hümni sõna “oleks”.
GPS-kunst on lõbus võimalus innustada inimesi liikuma. See tähendab, et jalgsi, jalgratta või mõne muu liikumisvahendi ja GPS seadme abil “joonistatakse” veebikaardile enam-vähem arusaadavaid kujundeid või sõnu. Selleks tuleb kindlas järjekorras läbida eelnevalt paikapandud punktid ning GPS sisse lülitada või vahe­peal vajadusel ka pausile panna.
Videoturundaja Reigo Kimmel kutsus veebilehel gpskunst.ee matkates kirjutama Eesti pinnale meie hümni sõnad. Ühe sõna, “oleks” kirjutasid eelmisel nädalal Kärdla põhikooli õpetajad. Selle sõna leiab hümni esimese salmi eelviimases reas: “mis mul nii armas oleks ka,/ kui sa, mu isamaa!”.
Kooli huvijuht Eliisa Liias rääkis, et sõna “oleks” sai valitud, kuna suur osa hümni sõnu oli selleks ajaks juba broneeritud. Ka ei leidnud nad muid sobivaid sõnu, mida oleks saanud Kärdla tänavatele joonistada. “Eesmärgiks oli ka võtta pikem sõna, endale väljakutseks,” selgitas huvijuht.
Näiteks eilseks oli veebi­lehel http://gpskunst.ee/eesti/ vaba veel 16 sõna, mille hulgas valdav enamus lühikesed – “kui”, “nii”, “sa”, “ta” jt, ning mõni üksik pikem, nagu “armsam”. Veel olid vabad kaheksa Eesti riigi võõrkeelsed nimetused, mis samuti üsna pikad, nagu näiteks Igaunija või Estland.
“Algul printisime välja Kärdla linna kaardi, siis märkisime kaardile sõna “oleks”, enne matka algust panid kõik osalejad, kel olid kaasas GPSiga käekellad või telefoniäpid nagu näiteks Endomondo, oma seadme tööle,” selgitas huvijuht. Ta lisas, et GPSi abil saab kaardile joonistada ükskõik millise kujundi. Peaasi, et seda saaks joonistada ühe joonega ehk n-ö ilma pliiatsit paberilt tõstmata.
Matkamiseks kulus poolteist tundi ning matka pikkuseks 6,6 kilomeetrit: “O” asub üsna Rannapaargu lähedal, “L” ja “E” linnapargi lähistel ja pargis, “K” Põllumäel ja “S”-i saba ulatub Linnumäele välja.
Kimmel selgitas, et idee on inspireeritud leedulaste sarnasest kampaaniast, kuid kui Leedu hümnis on vaid 50 sõna, siis Eesti hümnis koos pealkirjaga koguni 86. Selleks, et saada kokku 100 sõna, lisati hümnile sõnum “Sada Aastat Eesti Vabariiki” ja meie riigi nimi kümnes eri keeles: Eesti, Estonia (inglise), Viro (soome), Igaunija (läti), Estija (leedu), Estonie (prantsuse), Estland (saksa), Eistland (islandi), Aishaniya (hiina) ja Eseutonia (korea).
Pühapäevaks oli 494 inimest ja 7 koera teinud kokku 76 sõna ja liikunud nende tegemisel 259,8 kilomeetrit. GPS väljakutse: “Eesti hümni sõnad kaardile” lõpptulemusena peaks vabariigi sünnipäevaks valmima veebileht, kus kõik sõnad on ridade kaupa ja loetavalt välja toodud, iga sõna juurde märgitud selle autor ja link viib kaardil olevale tee­konnale. Väike üllatus jääb ka vabariigi aastapäevaks ehk 24. veebruariks.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411