Reede, jaanuar 12, 2018
 

Kala ja Võrk kevade ootel

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Aasta hiidlane Imre Kivi tegi saareelanikele ja külalistele tõelise kingituse – Heltermaa maanteel asub esindusliku välimusega kalapood, mis pakub esinduslikku kalavalikut.
Poodi sisse astudes muheleb OÜ Stonefish juht Imre Kivi, et käis veel 10. jaanuaril mõrda välja võtmas, tavaliselt on see töö novembrikuuga lõppenud. “Ilmad on nii soojaks läinud, talved lühikesed, kala uimane,” tõdeb Kivi. Praegu tuleb merest haugi, säinast, kiiska. Hiidlase talvised söögikalad aga on kilu ja räim.
Kui talvel toimetab Imre kaldaäärsel merel üksi, siis suvel on paadis ka Tarmo Rajang, kellega põhiliselt Kõrgessaare kandis mõrda nõudmas käiakse.
Rikkuri kilud
Silt kalapoe ukse juures, kus kirjas, mis kala parajasti müügil, on meeldivalt pikk, ka valmis­toodete nimekiri kasvab.
“Inimesed on läinud oluliselt mugavamaks – kala tahetakse süüa küll, aga soovitakse, et kala oleks puhastatud ja soolatud ja niiöelda tooteks tehtud. Seetõttu on värske kala müük tohutult langenud,” selgitab Imre, et see oli ka üheks põhjuseks, miks uue kalapoe tegemine päevakorrale kerkis. “Oli selge, et ainult värske kala müügiga enam välja ei vea,” põhjendab Imre.
Võimalikult palju tahetaksegi kohalikust kalast – lest, ahven, säinas, särg – valmistada tooteid, et sortimenti rikastada. Praegu soolatakse põhiliselt säinast, valmistatakse säinafileed ja -hakkliha. Hakkliha läheb müüki lahtiselt, filee vaakumpakendis.
Kuna kiluhooaeg kestab, nuputab Imre, mida sellest kalast veel teha annaks. Praegu on müügis põneva nimega “Rikkuri kilud” – puhastatud, kalamaitseainega sisse tehtud ja purki pandud. Ka vürtsikilu pannakse purki puhastatult. “Vaesemehe kilud” aga on puhastamata ja ega muud vahet “rikkuritele” mõeldud kiludega olegi.
Kui ostja tahab letist mõnd kala, saab need kohe kohapeal fileerida lasta, kujuures kahe kilo kala fileerimine on tasuta. “Kilu me muidugi ei fileeri,” lisab Imre.
Lõhe toob poolvalmistootena sisse AS M.V.Wool. “Väga hästi ostetakse vikerforelli­fileed, mille me siin ise soolame ja viilutame,” selgitab Imre ja lisab, et kõige rohkem tahetakse ikkagi müüa omapüütud kala.
Plaanis on hakata korraldama ka kala fileerimise õpitubasid. “Inimesed kurdavad, et sööks kala küll, aga ei oska sellega midagi peale hakata,” ütleb Imre. “Õpitubade huvilisi on väga palju ja juba küsitakse, millal alustame. Seni läks kogu aur kaupluse käivitamisele, nüüd on vaiksem aeg ja saab õpitubadega tegelema hakata. Hetkel pole jälle kala. Ehk kevade poole, kui kala liikuma hakkab.”
Fileerimise peensusi hakkab õpetama Imre ise, kes kõik selle ala tarkused on omandanud töö käigus ja iseõppimise teel.
Vaikne aeg
Talv siiski kauplemist eriti ei soosi. Põhjus proosaline – ostetakse vähe, sest ostjaks on vaid kohalik rahvas. Peale poe avamist mullu septembris oli uudistajaid palju, päris paljud neist on siiski jäänud poe püsi­klientideks.
Enim nõutakse hooajakala. Kivi selgitab, et Hiiumaal on kindlad kalahooajad: praegu on kilu, kevade poole tuleb räim, seejärel tuulehaug, mida saab suitsutada, kuivatada, marineerida. Pärast tuulehaugi tuleb lest, mille hooaeg püsib kõige kauem, sisuliselt suvest sügiseni. Seejärel tuleb taas räim ja ring saab täis uuesti kiluga.
Vahel sattub püünistesse ka erilisi kalu. Nii trehvas suve­algul Kõrgessaares mõrda nuga­kala, Eestis püütutest üks pikemaid ehk 43 sentimeetrit. Nugakala sai suitsutatud ja oli väga hea maitsega, vaid pindluid, sarnaselt säinaga, oli tal palju.
Suitsuahi Saksamaalt
Kuna edaspidi on plaanis hakata kohapeal ka kala suitsutama, telliti Saksamaa firmalt Reich 50 000 eurot maksev täisautomaatne suitsuahi, mis jaanuarikuu lõpus peaks kohale jõudma.
Tegemist on ühe parema ja kvaliteetsema ahjuga, kuhu korraga mahub kuni 180 kilo­grammi kala. Ahju seadistamisele planeeritakse umbes kolm kuud, et kõik saaks paika, alates kala niiskusest, lõpetades retseptide sisestamisega. Suitsutamiseks hakatakse kasutama kottides müüdavat spetsiaalse niiskustasemega saepuru, mida vahendavad Eesti firmad. “Koduse saepuruga pole võimalik nõutud tulemust saavutada,” kinnitab poeomanik.
“Lihtne oleks selles ainult üht liiki kala, näiteks skumbriat suitsutada, paned 100 kilo kala ahju, proovid ära, näed, et kala niiskust on nii palju, kuivatada vaja nii kaua… Sisestad andmed ja ahi toimetab ise edasi – kõik käib arvutiprogrammiga,” selgitab Kivi. “Kuna meil on aga erinevad kalad, siis see nõuabki palju aega, sest programmid tuleb endal koostada.”
Talvel ahjul eriti tööd pole, seetõttu plaanitakse pakkuda ka liha suitsutamise teenust. Mõni päev suitsutatakse kala, seejärel on ahju automaat­pesu, misjärel võib juba liha ahju panna.
Töötajad ja nimi superhead
“Töötajad on meil super!” on firmajuht oma nelja töötajaga väga rahul: juhataja Aili Kaev, müüja Viktoria Rehepap, kala­töötleja Siiri Kivila ja võrgu­õmbleja Jana Madar. Poe juhataja konkursile laekus 12 sooviavaldust, kusjuures üks tuli isegi Soomes elavalt eestlaselt, kaks laekus mandrilt.
Juhatajakonkursil osalejate rohkus üllatas, aga poe nimekonkursile laekus koguni 150 nime. Ühel laupäevaõhtul sai poe nimeküsimust arutatud saunas ja tollal viieaastane Oliver küsis, mida poes müüma hakatakse. Kuuldes, et saab olema kalapood, kus müüakse ka võrku, arvas poiss, et poe nimeks võikski siis saada Kala ja Võrk. Kuigi avalikul nimekonkursil pakuti üle 150 variandi, osutus poja pakutud nimi neist kõige sobivamaks.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411