Teisipäev, detsember 12, 2017
 

Valitsus andis loa sihtasutuste ühinemiseks

Luba sihtasutuste ühinemiseks on nüüd käes nii volikogu kui valitsuse poolelt, aga võinuks ka minna teisiti.
Neljapäevasel istungil andis vabariigi valitsus Hiiu maavanemale loa sihtasutuse Tuuru ühinemiseks sihtasutusega Hiiumaa Arenduskeskus.
Ühendatavaks on SA Tuuru ja ühendavaks SA Hiiumaa Arenduskeskus. Ühinemise tulemusena lõppeb SA Tuuru, mille asutaja on Eesti Vabariik Hiiu maa­valitsuse kaudu. Muudatuse tulemusena hakkab SA Tuuru ülesandeid ja eesmärke täitma Hiiu valla ja Käina valla loodud uus SA Hiiumaa Arenduskeskus. Riik annab omavalitsusliku ülesande täitmiseks üle kohalikele omavalitsustele.
Reede: Läänemaa variant oli jutuks
Hiiu Leht uuris majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) majandusarengu osakonna juhatajalt Kaupo Reedelt, mis saanuks Hiiumaa arenduskeskusest siis, kui seda poleks Tuuruga liidetud.
Reede hinnangul oleks peale SA Tuuru n-ö põhjalaskmist uue sihtasutuse loomine uute inimestega pikk ja keeruline protsess. “Uus asutus peab end kõigepealt tõestama, kas ta saab oma tegevusega hakkama ja on võimeline üle võtma senised EASi lepingud,” selgitas Reede. Seega on uue arendus­keskuse nullist loomine keeruline ja aeganõudev protsess ning mitme partneri otsus.
Kui SA Tuuru ja SA Hiiumaa arenduskeskust ei oleks ühendatud, olnuks Reede sõnul päris tõenäoline olukord, et Hiiumaa arengut hakataks juhtima näiteks Läänemaalt. “Kui Hiiumaal arendus­keskust pole, lähevad arenduskeskuse üles­anded üle lähimale arenduskeskusele,” kinnitas Reede. Ta lisas, et põhimõtteliselt võiks arendustegevust Hiiumaal korraldada ka Tartust, aga ta ei näe sellel mõtet.
Tõemets: Vajadusel luuakse filiaal
Rahandusministeeriumi regionaal­halduse osakonna juhataja Väino Tõemets viitas riigihalduse ministri 16. juuni kirjale, milles minister ütles, et rahandusministeerium on võtnud eesmärgiks, et 2017. aasta lõpuks väljub riik asutajaõiguste teostamisest kõigis maakondlikes arendus­keskustes.
“Maakondades, kus oma­valitsuste poolt loodav sihtasutus praeguse maakondliku arenduskeskuse riigi poolt tellitavaid ülesandeid üle ei võta, antakse need üle mõne naabermaakonna maakondlikule arendus­keskusele, see tähendab arenduskeskuse filiaali loomist.”
Tõemets kinnitas, et selles osas pole rahandusministeerium oma seisukohta muutnud.
Väikese koha probleem
Reede leiab, et igas maakonnas on arenduskeskust vaja ja tema huvi on, et see nii ka oleks. Reede ütles, et ta on alati rõhutanud, et arenduskeskus peab olema apoliitiline organisatsioon.
“Ka arenduskeskuse juhataja ei saa kindlasti mitte olla poliitiline isik, ta peab olema eraldiseisev ja apoliitiline,” kinnitas ta.
Hiiumaa arenduskeskuse ümber lahvatanud vastuseisus näeb ta klassikalist väikese koha probleemi. “Väikeses kohas on kõik suhted omavahel põimunud, seepärast ongi oluline, et arenduskeskuse ees­otsas poleks poliitikud,” ütles Kaupo Reede.
Hiiumaa vallavolikogu istungil läks SA Hiiumaa Arenduskeskus ja SA Tuuru ühendamise otsus läbi napi, ühehäälelise enamusega, 11 poolt, 10 vastu.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411