Teisipäev, detsember 5, 2017
 

Saaremaal räägiti tulevikuenergiast

Saaremaal toimunud esinduslikul konverentsil “Läänemere piirkonna targad energialahendused: majanduskasvu ja heaolu allikas” kõneldust rääkis Hiiu Lehele pea­korraldaja, Saaremaa arendus­keskuse arendus- ja turundus­juht Rainer Paenurk.
Kui palju oli osalejaid, kui palju neist Hiiumaalt?
Registreerunuid oli 126 ning saalis kohal 106 huvilist, Hiiumaa ettevõtjaid oli hinnanguliselt kümme kuni viisteist.
Milliste järeldusteni jõuti?
Konverentsi peamiseks eesmärgiks oli kajastada iga energiasektorit ja tuua praktilisi näiteid lähiriikidest, sooviga luua taustsüsteem ja näidata, et reaalsed ja toimivad lahendused on olemas. Usume, et konverents lisas osalenud ettevõtjatesse tegutsemis- ja otsustamis­kindlust ning avardas mõne­võrra senist vaadet. Arusaam, et nn taastuv energia on kallis, pole enam kindlasti aktuaalne, kuna tehnoloogiad arenevad ülikiiresti ning “rohelise” energia hind langeb üsna kiiresti. Praegu ei saa me enam rääkida taastuvenergiatest kui alternatiivsetest energiaallikatest, kuna nii mõnelgi pool Euroopas on tuule- ja päikeseenergia tootmismahtudelt ületanud tuumaenergia ja kivisöel baseeruva energiatootmise.
Milline on Lääne-Eesti suursaarte taastuvenergia­ potentsiaal ja kuidas seda kõige paremini realiseerida?
Potentsiaal on vägagi suur ning seda kinnitab ka Hiiumaa tuulepargi projekt. Sarnaseid projekte nii tuule-, päikese kui ka puidu baasil on lähitulevikus kindlasti lisandumas. Ühel väikesel kogukonnal on selliseid lahendusi oluliselt lihtsam rakendada ja kasutusele võtta kui teha koostööd Eesti ja ka naaberriikide organisatsioonide ja praktikutega. Samuti kaasama protsessi lisaks ettevõtjatele ka poliitika kujundajad ja teadusasutused. Sellise sünergiaga oleks võimalik midagi olulist ära teha. Taanil on pisike saar Samsø, kus läbi kogukonna harimise ja kaasamise on jõutud väga edukalt rohelise saare kontseptsioonini. Saaremaa või Hiiumaa ei ole kindlasti kehvemas seisus. Šotimaal on näiteks juba praegu üle 6000 tuulegeneraatori, üle 3500 kodumajapidamise kasutab päikeseenergiat ning aastaks 2030 püütakse jõuda selleni, et 2/3 sõidukitest oleksid elektrifitseeritud. Tuleb seada sihte ja nende nimel järjepidevalt tööd teha, küll siis jõuame ka tulemuseni.
Mida peaksid konkreetsed ettevõtjad ja era­isikud täpselt tegema, et sellest kasu saada?
Projektipartnereid on otsimas mitmedki naaberriikide organisatsioonid. Tuleb aktiivselt tegutseda ja võimalustest kinni haarata, et mitte seda arengupotentsiaali raisku lasta. Info on küll üsna killustunud, kuid kes vähegi huvi tunneb, leiab vajaliku üles. Ettevõtjatel tasuks kontaktide loomiseks ja parimate lahenduste väljaselgitamiseks külastada sarnaseid energiakonverentse Euroopas. Näiteks märtsis toimub Vaasas järjekordne “Energy Week” ning mais Glasgow´s “All-Energy” konverents. Taastuvenergia arendusse, nagu tuul, päike jt energiaallikad, suunatakse Euroopas väga suuri summasid. Tehnoloogiaid on mitmeid ning otsustamine seeläbi keerulisem. Tasub käia ja vaadata toimivaid lahendusi naabrite juures, et jõuda endale vajalikus lõplikule selgusele.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411