Reede, detsember 29, 2017
 

Mereakadeemia sai jõulukingiks töötavad kellad

TTÜ Eesti Mereakadeemia sai jõuludeks oma 100aastase ajalooga maja kella­torni kellad, mis esitavad igal täistunnil üliõpilaste hümni
Gaudeamus.
Mereakadeemia asub Kopli poolsaare tipus endise Vene-Balti laevatehase peahoones. Ajalooliste fotode põhjal on teada, et kui 1914. aastal hoone ehitus lõpule jõudis, polnud planeeritud tornikellasid veel paigaldatud.
Teada on ka, et kellamehhanismid jõudsid küll Koplisse sama aasta sügiseks, kuid sõja­olukorra tõttu jäid need torni paigaldamata ja evakueeriti hoopis Taganrogi, kuhu need lõpuks jäidki.
1980. aastate restaureerimise käigus maaliti aga torni­kellade mulaažid, ilma kella­mehhanismideta, ja seni olidki tornikellad vaid maalitud sihver­plaadid.
Mereakadeemia direktor Roomet Leiger meenutas: “Me oleme senini ikka nalja visanud, et meie maja tornikell näitab õiget aega kaks korda päevas, kuna tegu oli kella mulaažiga. Nüüd aga näitavad kellad õiget aega neljas suunas ja löövad nii täis- kui pooltundi. Kellalöömine on meie majas alati au sees olnud. Tulevased laevaohvitserid peavad vahti ja löövad kella ka majas sees nagu laevaski. Uus tornikell on sellele heaks täienduseks väljapoole maja ja loodetavasti pakub rõõmu ka teistele.”
Taastatud kellade kujundusel on lähtutud algsest, 1912. aastal tehtud kujundusprojektist, järgides hoonele kehtivaid muinsuskaitse tingimusi.
Kellad paistavad nelja ilmakaarde, on pimedal ajal valgustatud ja löövad hommikust kuni õhtul kella 22ni.
Krõõt Nõges
TTÜ pressiesindaja

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411