Reede, detsember 22, 2017
 

Maavalitsuste lõpp tuli teistsugune

Kalev Lilleorg
Ministri tänupeol käinud Hiiumaa viimane maavanem Riho Rahuoja ütles, et maavalitsuste lõpp ei saanud päris selline, nagu seda ette valmistanud maavanemad arvasid.
Kõigi Eesti 15 maavalitsuse töö lõppeb 1. jaanuarist. Sel puhul kutsus riigihalduse minister Jaak Aab teisipäeval rahandusministeeriumi esimesed ja viimased maa­vanemad ning maasekretärid vastuvõtule, et neid tänada. Hiiumaalt olid kohal esimene maavanem Tarmo Mänd, viimane maavanem Riho Rahuoja ja maasekretär Piret Sedrik.
Rahuoja ütles Hiiu Lehele, et iseenesest oli väga tore, et selline pidu ja vastuvõtt tehti, aga maavanemate kõnedest kõlas läbi ka kahjunoote, et nii on läinud.
“Räägiti ka sellest, et viimased maavanemad valmistasid seda reformi ette vähemalt kolm aastat ja ega see tulemus päris see ei saanud, mis meil esialgu silme ees terendas,” ütles Rahuoja.
Seniste maavanemate ette­panek oli, et maavalitsuste asemel tuleks kuus regionaal­set ametit, aga tuli viisteist talitust. “Erinevus oli ka ülesannete mahtudes – regioonidele oleks rohkem ülesandeid ja vastutust jäänud,” selgitas ta.
“Aga mis teha, nii see läks ja tegemist on ju valitseva koalitsiooni poliitiliste otsustega. Ega keegi midagi ümber ja tagasi pöörata ei soovinud, aga seda arvati küll, et elu käib spiraali mööda ja kunagi tekib ehk vajadus maavanema amet ja võim uuesti mingil moel taastada.”
Minister tänas maavanemaid
Minister Aab meenutas, et esimesed iseseisvuse taastamise järgsed maavanemad astusid ametisse juba 1989. aastal ehk institutsioon toimis ligi 30 aastat.
“Nüüdseks on otsustatud, et uuest aastast alustame Eestis uue halduskorraldusega, kus maavalitsusi asendavad tugevamad ja suuremad kohalikud omavalitsused,” ütles minister.
Ta tänas kõiki maavanemaid nende hea ja olulise töö eest. “Eesti ei unusta seda ka nüüd, kui aeg on edasi liikuda haldusreformitud omavalitsustega,” ütles Aab.
Maavanemad kinkisid minister Aabile rahvariide­triibulise padja, millele tikitud tekst “JAAK AAB heade soovidega maavanematelt 2017”. Rahuoja vahendas kingituse juurde räägitud juttu sellest, et minister peale haldus­reformi loorberitele puhkama ei heidaks, vaid kui ära väsib, siis kasutaks pigem patja.
Peale kohtumist riigihalduse ministriga kohtusid maa­vanemad Stenbocki majas ka peaministriga.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411