Teisipäev, detsember 19, 2017
 

Kärdla lasteaiamaja sai 276 000eurose toetuse

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Ammugi suurema remondi järele hüüdnud Kalda tänava lasteaiamaja Kärdlas saab suure rahasüsti hoone energiatõhususe parandamiseks.
Riigihalduse minister Jaak Aab kinnitas 12. detsembril lasteaedade rekonstrueerimise toetused. Hiiu valla lasteaiale eraldati üle 276 000 euro maja energiatõhususe parandamiseks.
Kärdla lasteaia direktori Tiina Hinno sõnul pole laste­aias peale fassaadi soojustamist 2006. aastal suuri remonttöid tehtud, kuigi vahendeid on selleks pidevalt otsitud.
“Väikeste osade kaupa on tehtud küll elektri- ja küttesüsteemiga seonduvaid töid ja viimistletud ruume,” ütles Hinno.
Järgmise aasta suvesse planeeritud rekonstrueerimis­tööde tulemusel vähenevad lasteaia ülalpidamiskulud ja energiatarbimine ning tagatakse nõuetele vastav sisekliima. Ühtlasi paraneb ka laste ja lasteaia personali heaolu.
Tööde käigus on kavas paigaldada laste­aia sokliseinte maa-alusele osale hüdroisolatsioon ja lisasoojustus kuni taldmikuni, uuendatakse katuselae kate ja sellele pannakse lisasoojustus, uuendatakse sulgemistihendid, paigaldatakse hoone lõunakülje akendele välisrulood, rajatakse soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, uuendatakse teise korruse ja keldri­korruse elektri­süsteem, paigaldatakse LEDvalgustid, vahetatakse soojaveeboiler, tihendatakse maja aknad ning hoone katusel leiab koha päikesepaneelidega minielektrijaam.
Hiiu vallavanema nõuniku Liis Remmelgu sõnul vahetatakse lasteaia omavahenditest ühtlasi välja ka kaks senist, liiga energiamahukat pesumasinat.
Remmelg ütles Hiiu Lehele, et projekti omaosalus on 31 protsenti abikõlbulike tööde maksumusest ja seda rahastatakse Hiiu ja Käina valla ühinemistoetusest.
Hiiu vallavalitsus esitas keskkonnainvesteeringute keskusele mullu kevadel taotluse Hiiu valla lasteaia Kalda tänava maja rekonstrueerimiseks meetmesse “Lasteaiahoonetes energiatõhususe ja taastuvenergia kasutuse edendamine”.
Taotluse esitamise eelduseks oli eelnev energiaaudit, mis määras hoone rekonstrueerimisvajaduse ning hoone energiatõhususe parandamise simulatsioonid, mis prognoosisid hoone energia­tarbimise peale renoveerimis­töid.
Lasteaeda remondi ajal avatuna hoida pole tõenäoliselt võimalik, kuna töid tehakse nii majas sees kui väljaspool. “Ohutuse mõttes otsime võimalusi laste ümberviimiseks teistele pindadele, et lasteaed saaks töötada ka remondi ajal,” ütles Remmelg.
Eestis said toetust kõik taotluse esitanud 52 laste­aeda, toetuste kogusumma oli 14,4 miljonit eurot. Esi­algu otsustati toetada 42 laste­aeda, aga kuna CO2 kvoodi müügitulu laekus oodatust rohkem, suurendati eelarvet 2,6 miljoni võrra. Toetusraha jagati Eestile laekuvatest CO2 kvoodi müügi­tuludest. Projekte hindas keskkonna­investeeringute keskus koostöös volitatud energiatõhususe spetsialistidega.
“Kui lasteaiad on soojad, turvalised ja heas korras, siis püsivad ka võsukesed terved ja reipad ning toovad meele­rahu nende vanematele,” ütles riigihalduse minister Jaak Aab, kui lasteaedade rekonstrueerimistoetused kinnitas.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411