Teisipäev, detsember 5, 2017
 

Avatud kontor Prahas toimib

Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Peep Lillemägi | Hiiu Leht
Suurlinnas Prahas kogesin, kuidas töötab üks avatud kontor ja kerkis küsimus, kas Hiiumaalgi oleks võimalik mõni sarnane jätku­suutlikult tööle rakendada.
Eelmise nädala neljapäeva hommikupoolikul kõndisin Prahas mööda tänavat ja otsisin paika, kus saaks tassi kohvi kõrval arvuti lahti teha ja paar tundi töötada. Paraku olid kohvikud rahvast täis ja tundus, et pikalt ühe tagasihoidliku tellimuse taga istudes laua hõivatuna hoidmisele võivad teenindajad viltu vaatama hakata. Õllekas, milliseid Tšehhi pealinnas leidub igal tänavanurgal, ei tundunud töötamiseks jällegi piisavalt asjaliku atmosfääriga.
Korraga nägin täiesti tavalise kortermaja sokli­korrusele viiva trepi kõrval kirja HUB. Ja veidi väiksemas kirjas inglisekeelset selgitust: “Sa oled ära teeninud kõiki vajadusi rahuldava töökoha koos kohviga, kus saad töötada ümbritsetuna inspireeritud inimestega, kes tegutsevad, rakendades kogu oma potentsiaali.” Kõrval sama jutt ka tšehhi keeles. Kõlas väga sobivalt. Astusin sisse ja sain kinnitust, et oligi see, mis arvasin – avatud ja kõikidele kasutamiseks sobiv kontor. Eesruumist sai tellida tassi kohvi ja koogigi. Tagumises, suuremas toas toimetasid mõned inimesed, kes arvuti taga, kes plotteril mingeid plaane trükkides, kes mingisuguse muu tegevuse kallal asjatades.
Mulle näidati kätte laud ja tool, wifi oli sama loomulikult olemas kui elektergi ja paar tundi klahviklõbistamist möödus linnutiivul. Ümbritsev õhk oli sõna otseses mõttes loomingulisusest paks, niisama juttu ei ajanud keegi.
Kui saabus aeg lahkuda, palusin koha perenaisel Kristyna Holuboval mõne sõnaga rääkida, kuidas selline paik alguse sai ja toimib.
“Alustasime kolm aastat tagasi. Kuna olen kogu elu olnud pigem projektipõhine töötaja ja mul ei ole kunagi olnud oma kontorit, siis mõtlesin, et vahest oleks teistelgi vajadus paiga järele, kus tööd teha. Viimase tõuke andis asjaolu, et ruumid, kus tegutseme, jäid tühjaks. Otsustasime sõpradega avada sellise kontori ja asi läks käima.”
Kristyna selgitas, et kümme­kond alalist kasutajat maksavad kõiki teenuseid sisaldava kontoripinna eest 100 eurot kuus. Lisaks on hulk mittealalisi kasutajaid, ruume rendivad nii ette­võtjad kui mittetulundus­organisatsioonid. Ühis­kontori kasutajate hulgas on nii arhitekte kui programmeerijaid. Korraldada saab ka nõupidamisi, kohtumisi või muid sündmusi. Kellel huvi, saab internetist asja kohta edasi uurida aadressilt www.svet-hub.cz. Tõlkida aitab Google Translator.
Ettevõtluskonsultant Ott Pärna pakkus sügisel Hiiumaal esinedes välja, et kui Kärdla keskväljakul saaks tassi kohvi ja kontoripinna, võiks saart lennujaama kõrval asuvas Ülemiste linnakus välja pakkuda kui paika, kus rahulikult tööd teha ja kuhu lennukiga jõuab poole tunniga. Tõsi, vajalik on ka kindlus, et lennuk lendab, mida ebatäiuslike maandumis­seadmete tõttu seni ei ole.
Sarnaseid ühiskontoreid on loodud nii Pärnus kui Kuressaares. Ka Tuuru on ettevõtjatele suvekontoreid pakkunud. Seni mitte väga edukalt. Vahest tasuks jagamis­majanduse ajastul mõttetööks sobilikku töökeskkonda Hiiumaal aga senisest julgemini ja aktiivsemalt välja käia. Saarele tooks see elu juurde nendelgi kuudel, mil turismimasin ei tööta.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411