Reede, november 24, 2017
 

PÖFF tänavu Hiiumaale ei jõua, kino näeb küll

Tallinnas käib juba nädal aega Pimedate Ööde Filmifestival. Kui veel mõned aastad tagasi sai festivali­filme näha Eesti eri paigus ja Hiiumaalgi, siis sel sügisel enam mitte.
“Varem oli niinimetatud regionaalseid PÖFFe Eestis kümme­kond. Kärdlaski on festivaliga seotud kirju aja­lugu. Kui mina Hiiumaal mõned aastad tagasi kino näitama hakkasin, oli sellega väike vahe sisse tulnud, sest festivali­filme enam plaatidel näitamiseks välja ei jagatud,” rääkis Hiiumaa kino eestvedaja Arno Kuusk.
Kui Kärdla kino sai aastal 2015 digitehnika, oli võimalik jälle festivali filmilevis kaasa lüüa. Seejärel sai PÖFF aga A-kategooria festivaliks ning korraldajad andsid teada, et suurtest linnadest (eelkõige Tallinn ja Tartu) üldse väljapoole ei jõutagi. “Nõuded on sellised,” selgitas Kuusk.
Eelmisel aastal sai ta Hiiumaal näidata häid filme, sh ka PÖFFil linastunud valikut, novembri lõpus, kuid PÖFFiks
seda nimetada ei tohtinud. “Tegime siis kultuurinädala­vahetuse kino, kohviku ja kontserdiga. Kuigi filmid olid head, oli kinopublikut üsna vähe ja kontserdil oluliselt rohkem. Jäime miinusesse igatepidi, seetõttu tänavu sarnast asja ei planeeri,” selgitas Hiiumaa kino eestvedaja.
Kuusk nentis, et jätkusuutlik kultuuritarbimise võimalus Hiiumaal saabki olla selline, kus korraldajad majanduslikke riske ülearu ei võta. Näiteks teatrid käivadki saarel projekti “Teater maale” raames, miinusesse jäävad sündmused ei ole aga haruldased.
“Oleme korduvalt näinud seda, et kui kamp inimesi tuleb kokku ja kultuuri tarbida soovib, siis on kõik võimalik,” nentis Kuusk. Suvekuudel muidugi on kultuurielu saarel väga elav, mure on turismihooaja väliste kuudega, mis kahjuks moodustavad enamuse aastast.
Kuusk pakkus, et vahest võiks ühe nädalavahetuse sügisel või varakevadel kuulutada kultuurinädalavahetuseks ja sündmused sinna koondada. Reklaami mõjul leiaksid selleks nädalavahetuseks tee tagasi saarele ehk ka suvehiidlased ja tuleks vahest muidki külalisi.
Hiiumaa kino praegusel kujul tähistab jaanuaris viiendat aastapäeva ja kinonäitamise arenguga saarel jäi Kuusk rahule: “Kärdla kinosaal on meil kenasti käima läinud ja inimesed külastavad seansse usinalt.”
Praegu on tema unistuseks saada 50 000 eurot maksev digi­tehnika, millega saaks kino näidata ka maapiirkondades. “Viiendik Hiiumaa kino­publikust tulebki just sealt. Usun, et mõnituhat inimest aastas on seda hinda väärt,” lausus Arno Kuusk.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411