Reede, november 17, 2017
 

Meil hästi tehtud

Riigikontrolör Alar Karis hurjutas eile Ida-Viru linnade liidreid, kes ei lubanud opositsiooni liikmeid revisjonikomisjoni(!). Karis nentis, et on väga kurb, kui poliitiline kultuur kohaliku omavalitsuse juhtimisel areneb teo-sammul.

“Kui veel kümme aastat tagasi kasutasid nii mitmedki omavalitsuste võimuliidrid oma ülekaalu volikogus selleks, et poliitiliseks kontrolliks mõeldud revisjonikomisjoni mehitada oma inimestega, siis tänaseks on arusaamine demokraatlikust tegutsemisest siiski sedavõrd arenenud, et nii enam ei tehta. Kahjuks selgub, et siiski veel mitte igal pool,” ütles riigikontrolör.
Aastaid tagasi lisati kohaliku omavalitsuse korralduse seadusesse säte, et volikogu liige, keda ei ole komisjoni liikmeks arvatud, tuleb tema soovil nimetada mõne komisjoni liikmeks. Nii riigikontrolli audit kui ka pöördumised riigikontrolli ja õiguskantsleri poole näitasid, et mõnede volikogude enamus­jõudude esindajate arusaamise jaoks jäi sellest väheks.
Seadusandja pidi astuma veel ühe sammu ja juba kuu aega kehtib täpsustatud nõue, et volikogu peab komisjonide koosseisu kujundamisel arvestama erakondade ja valimis­liitude esindajate osakaaluga volikogus. Poliitiliste jõudude tasakaalu peab tagama ka see, et komisjoni esimees ja aseesimees valitakse korraga.
Karis küsis, mida veel peaks seadus­andja tegema, et arvestatud oleks ka vähemuste huvidega ja kõigi valijate esindajad saaksid võimaluse avalike asjade otsustamisel kaasa rääkida.
Hiiumaa vallavolikogust on tuua vastupidine ja positiivne näide – volikogu kontrolli­tööriist, revisjonikomisjon komplekteeriti vaid opositsiooni liikmetest.
Ka ülejäänud kaks komisjoni, mis seni olemas, komplekteeriti rahumeelselt põhi­mõttel, esimees koalitsioonist, aseesimees opositsioonist.
Hiiu Leht loodab, et sama tava jätkatakse ka siis, kui Hiiumaa vald saab oma põhi-
määruse ja komisjone juurde tuleb.

17. november 2017

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411