Reede, november 24, 2017
 

Euroopa naaritsa nägemine vaid õnnelik juhus

TIIT MARAN
Üks Hiiumaa ainulaadsustest on saarel leiduv maailma ainus euroopa naaritsa elujõuline asurkond, looma kohtamine looduses on siiski harv juhus.
Tallinna loomaaia direktor ja Hiiu saarel taastatud populatsiooni üks eestvedajatest, Tiit Maran rääkis Hiiu Lehele, et naaritsal läheb Hiiumaal päris hästi. Looma tegevusest võib näha jälgi, kuid pelglikku elukat ennast õnnestub inimesel kohata väga harva.
“Sellel aastal naaritsaid loodusesse juurde ei lastud. Seireandmed näitavad, et nende arv on samasugune kui aasta varem,” rääkis Maran. Siinne populatsioon muutus Marani sõnul elujõuliseks neli-viis aastat tagasi, kui seireks püütud loomadest olid juba rohkem kui pooled looduses sündinud. “Sellest saadik on asurkond püsinud stabiilsena,” ütles Maran.
Teadjad loodusesõbrad võivad Hiiumaal leida naaritsa jälgi nii liival kui mudal jõe ääres. Looma ennast aga on looduses keeruline märgata, sest ta on tumedat värvi ja pelglik. Kuigi Hiiumaa on väike ja naaritsaid võib siin olla sadakond, on mõne isendi kohtamine pigem õnnelik juhus.
Inimestega kokkupuuteid loomadel siiski vahel on. “Paar aastat tagasi käisid naaritsad lausa Kärdlas kanu kimbutamas ja omanikud said murtud lindude eest lõpuks riigi käest pisut kompensatsioonigi,” jutustas Maran. Iga kanamurdmine siiski naaritsa töö ei ole. Võrreldes tuhkrute ja nugistega on naaritsaid vähe ja just eelnimetatud loomad on enamasti süüdi kanade hukkumises, kuigi pahased inimesed võivad kahtlustada ka naaritsat.
Kodu kohviku kõrval
Inimeste ja euroopa naaritsa lähikontaktidest Hiiumaal nimetas Tallinna loomaaia direktor ühe huvitavamana 2016. aasta suvel aset leidnud juhtumit Roograhu sadamas. Nimelt otsustas naarits sealse söögikoha juures oma pesakonna üles kasvatada ning teadlased pidid sekkuma ja pojad ära tooma, et need inimestega ei harjuks.
Euroopa naaritsale tähelepanu juhtimiseks on mõeldud paigaldada Hiiumaal teede äärde mõned naaritsa kujutisega hoiatusmärgid. Selliseid poleks kusagil mujal maa­ilmas. Märkide järgi on ka vajadus, sest viimastel aastatel on paar haruldast looma saarel auto alla jäänud. Seni aga ei ole sellise projekti ärategemiseks siiski raha leitud.
Haruldasi loomi on mujal maailmas võimalik ka turistidele näidata. Näiteks Uus-Meremaa rahvuslinnu, pelgliku lennuvõimetu kiivi vaatamiseks on maakera kukla­poolel öötingimusi imiteerivaid paviljone mitmes paigas. Kas võiks ka Hiiumaal olla mõni selline koht, kus saare külalised naaritsaga lähemalt tutvust teha saaksid?
“Miks mitte,” ütles Tiit Maran. “Kui keegi tahaks Hiiumaale naaritsale sobiva tehiselupaiga luua, siis Tallinna loomaaed oleks oskusteabe jagamisel kindlasti abiks.”
Seni sellist turismiatraktsiooni Hiiumaal ei ole, aga vahest võiks sellele mõelda.

Euroopa naaritsa populatsiooni taastamise projektiga saab lähemalt tutvuda veebiaadressil: http://lutreola.eu/

 

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411