Teisipäev, november 21, 2017
 

Ettevõtjate kohad edurivides varieeruvad

AS Creditinfo Eesti, varasemalt tuntud nimega AS Krediidiinfo uuris ettevõtete 2016. aasta finantsnäitajaid ja reastas maakondade edukaimad ettevõtted müügitulu ja kasumi alusel. Valminud on ka Äripäeva TOP10 ja novembri algul tunnustati Hiiumaa aasta parimaid ettevõtjaid.
Kasumi järgi reastatud Hiiumaa ettevõtete seas  teevad ilma Harjakute, isa Enno Harjaku ja poeg Marek Harjaku kolm ettevõtet, kaks Gerhard Eberle ettevõtet jt saare tuntud ettevõtted/ettevõtjad. Hiiumaa aasta tegija AS M ja P Nurst on selles TOPis alles seitsmes.
Mõneti üllatuslikult on korraliku kasumi saajate nimekirjas ka mõned aastad tagasi Hiiu saarele astel­pajuistandike rajamist alustanud Lauri Andresseli firma OÜ Kapastu.
Müügitulu arvesse võttes on Creditinfo edurivis esi­kohal AS Dagöplast 13 miljoni eurose käibega, teisel kohal Hiiumaa tarbijate ühistu 10 miljoni eurose käibega, kolmas Gerhard Eberle õmblusettevõte OÜ ISC International ligi 8 miljoni eurose käibega. Hiiumaa aasta tegija AS M ja P Nurst on selles edurivis neljas.
Rohkem näitajaid
Põhjuseks, miks Hiiumaa aasta tegija neis edurivides esikohal pole, on see, et meie edukate ettevõtete reastamisel võetakse arvesse rohkem näitajaid: müügitulu ehk käive, müügitulu kasv, ärikasum ja ärikasumi kasv, omakapitali rentaablus ja tööjõukulud.
“Selleks, et saada võimalikult objektiivne pilt, siis kasutasime reastamiseks kuut erinevat näitajat,” selgitas 20 aastat Hiiumaa majandusülevaateid koostanud Swedbanki haldur Elmo Harjak.
Samas nentis ta, et iga­sugune ettevõtete võrdlemine on subjektiivne, kuna kahte ühesugust ettevõtet ei ole olemas. Eriti keeruline aga on kõrvutada erinevate tegevusalade ettevõtteid.
“On oluline vahe, kas ettevõtte käibes on kaubad, mida vahendatakse või tooted, mida ise valmistatakse või hoopis teenused,” tõi ta näite.
Harjak nentis, et inimese loomuses on siiski soov ennast teistega võrrelda ja soov teada saada, kas mul läheb paremini või kehvemini kui naabril. “Küllap seetõttu palju erinevaid edetabeleid kokku pannaksegi – rikaste TOP, dividendide TOP, erinevad ettevõtete TOPid tegevusalade ja maakondade lõikes,” arutles Harjak.
Kuna Hiiumaa majandusülevaate koostajad on samuti soovinud ettevõtteid tunnustada, ongi aastaid välja kuulutatud Hiiumaa edukaid ettevõtjaid: aasta tegija, aasta investeerija ja aasta alustaja.
Aasta tagasi sai statuuti pisut kohendatud ja nüüd valitakse kümne edukama asemel kolmes kategoorias välja kolm nominenti ning nende hulgast siis omakorda tiitlisaaja.
“Ei saa aga kuidagi väita, et see meie metoodika oleks üksainuke ja õige,” rõhutas Harjak.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411