Teisipäev, november 14, 2017
 

20. korda Hiiumaa majandusest

Katrin Sarapuu
Hiiumaa arengu­seminaril tunnustati 20. korda tublimaid ettevõtjaid ning igal osalejal oli võimalus koju kaasa võtta trükivärske majandus­ülevaade.
Seminari avas SA Tuuru juhataja Aivi Telvik, kes esitles kõigist Hiiumaa majandus­ülevaadete trükistest koosnevat näitust.
Telvik ütles, et majandus­ülevaated on paljude osapoolte koostöö tulemus. Äsjavalminu eest tänas ta Tuuru töötajaid Tõnis Laanemäed ja Katrin Sarapuud, Swedbanki ja Elmo Harjakut, aga ka maavalitsust, mis trükise ilmumist rahastas.
“Kui maavalitsus ka uksed kinni paneb, siis majandusülevaate koostamist tuleks jätkata,” oli Telviku sõnum.
Hiiumaa vallavanem Reili Rand ütles oma sõnavõtus, et mitmekesine ja arenev majandus on saareelanike heaolu aluseks. Ta tutvustas SDE ja valimisliidu Ühine Hiiumaa koalitsioonilepingusse kirja pandud samme, mis mõeldud ettevõtluse arengut toetama. [Kõne tervik­tekst ilmus reedeses Hiiu Lehes.]
Hiiumaa ettevõtjate liidu juht Tanel Malk ütles, et 20 aasta jooksul, mil Hiiumaal ettevõtjaid tunnustatud, on temal küll tekkinud mõte, et nende tegevuses, kes saarel aastaringselt äri teevad, on selged kangelaslikkuse tunnused.
Malk tõdes, et kahekümne aastaga on palju juhtunud, eriti laevaühendustes, kuid ka suuremat pilti vaadates. “Jagamismajandus, küberturvalisus, asjade internet, krüptoraha – need on asjad, mida kakskümmend aastat tagasi ei olnud olemas, kuid praegu määravad need globaalset tulevikku,” viitas ta tulevikutrendidele.
Töötajate arv ikka väike
Swedbanki ettevõtete haldur Elmo Harjak on Hiiumaa majandusülevaate välja­andmisega seotud algusest peale. Harjak andis ülevaate saare majanduse tõusudest ja langustest, edulugudest ja ebaedust, mis selle aja sisse mahuvad.
“Hiiumaa majanduse kasvu­numbrid on muljetavaldavad, välja arvatud üks – töötajate arv, mis paari­kümne aastaga vähenenud peaaegu veerandi võrra,” nentis Harjak. Põhjustena tõi ta välja Kõrgessaare kala­tööstuse pankroti ja 2008. aastal alanud majandus­surutise ehk masu.
“Ühelt poolt teeb murelikuks saare vähenenud rahva­arv, teisalt pakub uusi võimalusi kaugtöö,” lisas ta positiivse noodi.
Harjaku sõnul on praegu Hiiumaa majanduses taas tõusu aeg, sest kuigi plastitööstus pakub palju töökohti, võib selle sektori haavatavus endas kätkeda ka tõsist riski. Näiteks 2016. aastal pakkusid Hiiumaa plastiettevõtted 444 töökohta ehk 16,4 protsenti kõigist saare töökohtadest. Võrdluseks, et avaliku sektori töökohti oli 765 ehk 28 protsenti. Kokku oli mullu saarel 2704 töökohta.
Treiel: Muljetavaldav järjepidevus
Lääne-Eestis tegutsevate ettevõtjate konsultant Urmas Treiel märkis, et Hiiumaa majandusülevaate koostamise järjepidevus on muljetavaldav. “Ei Saaremaal ega Läänemaal pole midagi sellist ette näidata,” tunnustas ta.
Numbreid vaadates rõõmustas teda Hiiumaal ekspordi kasv – tänavuse aasta majanduskäibest moodustab eksport eeldatavasti 40 protsenti ja see näitaja suureneb stabiilselt.
Treiel ennustas, et viie aasta pärast on Lääne-Eesti saartel oluliseks majandusharuks tõusnud energeetika ja kutsus osalema 23.–24. no-­
vembril Saaremaal toimuvale seminarile.
“Hiiumaa üks visioon võiks olla rohelise energia saareks saamine,” julgustas Treiel uutele majandusharudele mõtlema.
Majanduskasv jätkub
Silja Lipp majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist märkis, et Hiiumaa ettevõtjate jaoks on oluline maakondlike arendus­keskuste võrgustik ning riigieelarvest ettevõtlustoetuse saajate peamine toetusgrupp on eksportivad ettevõtted.
Vastuseks küsimusele, mis võiks olla Hiiumaal ettevõtluse arenemise peamine takistus, pakkus ta tööjõupuudust. Ühenduste, eriti laeva­ühenduse suur tähtsus tuli talle mõningase üllatusena.
Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina hinnangul on Eestis majanduskasvu väljavaade hea ja kasv peaks lähiaastatel olema laiapõhjaline. “Nii maailma kui meie lähi­regiooni kaubanduspartnerite tulevikuperspektiiv näib hetkel positiivne,” ütles ta.
Hiiumaa majandus on kasvanud Eesti keskmisest siiski aeglasemalt. Näiteks viimase kümne aasta vaates on meie maakond sise­majanduse kogu­produkti (SKP) võrdluses kasvu­protsendilt viimane.
Päeva lõpetuseks rääkis koolitaja Alexander Kotchubei, kuidas ettevõtjana muredega hakkama saada. Tordisöömise järel said lahkujad kaasa võtta värskelt valminud raamatukese “Hiiumaa majandus­ülevaade 2016”, järjekorras kahekümnenda.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411