Reede, oktoober 6, 2017
 

Tanel Malk: Saarelisus tähendab ettevõtjale piiranguid, kuid tekitab ka võimalusi

erakogu
Hiiumaa Ettevõtjate Liidu juht ja Sihtasutus Tuuru nõukogu esimees Tanel Malk rääkis Hiiu Lehele, millega Hiiumaal ette­võtjana tegutsejad arvestama peavad.
Milline on ettevõtluskeskkond Hiiumaal? Millised on ettevõtlust soodustavad, millised aga takistavad asjaolud?
Tahes-tahtmata tuleb Hiiumaal ettevõtlusega tegeledes arvestada saarelisusega ja sellest tulenevate piirangutega nii kaupade kui inimeste liikumises. Teine tegur on meie väike püsielanike arv. Kui tahta ettevõtlusest elatuda, siis peab olema kuskil mingi kriitiline mass, kellele oma tooteid, teenuseid müüa. Hiiumaal kipub see kriitiline piir väljaspool suvehooaega kätte jõudma, mis tähendab et turge oma toodetele tuleb otsida mujalt. Seega, nii laeva- kui lennuühendused on olulise tähtsusega, et Hiiumaal ettevõtlus senisel kujul saaks jätkuda. Teine takistav asjaolu on Hiiumaa kinnisvara­turg. Investeerides tootmiseks vajalikku kinnisvarasse võib olla kindel, et hoone turuväärtus ei võimalda saada normaalsetel tingimustel finantseerimist.
Kindlasti pakub Hiiumaa ka oma saarelisusest tulenevalt mitmeid võimalusi teatud ettevõtlusega tegelemiseks. Turismi arendamine on kindlasti võimalus, kuid siinjuures peab kindlasti mõtlema, kuidas ja kui palju? Milline saab olema see turistide hulk ja milline peaks olema valdkonnas pakutavate teenuste tase ja hind, et see võimaldaks hooajal teenitud kasumist aastaringselt elatuda? Täna pole Hiiumaal minu teada palju neid ettevõtjaid, kes aastaringselt elatuvad ainult turismivaldkonnas tegutsedes. Kokkuvõtvalt võib öelda, et ega meil siin saarel ettevõtluskeskkond just väga suuri konkurentsieeliseid ei paku võrreldes muude Eesti piirkondadega, kuid ettevõtlikud inimesed leiavad kindlasti ka Hiiumaal võimaluse oma asjaga tegeleda.

Kuidas on Hiiumaa ettevõtjad organiseerunud? Kuidas vahetavad ühiseid kogemusi ja teevad ühiseid plaane?
Hiiumaa ettevõtjatel on mulle teadaolevalt mitmeid liite. Ma ise olen seotud Hiiumaa Ettevõtjate Liiduga, kus tänasel päeval on liikmeks pea 30 ettevõtet. Tegutseb Hiiumaa Turismiliit, kuhu on koondunud turismiettevõtjad. Mingil ajal vähemalt käisid koos ka Hiiumaa plastiettevõtjad. Kuna kogukond on väike, siis suhtlus ettevõtjate vahel toimub ka väljaspool nimetatud organisatsioone. Peab tunnistama, et nagu ühiskonnas kombeks, toimub suurem aktiveerumine ka ettevõtjate hulgas siis, kui tekivad nende tegevuses ühised takistused või kitsaskohad. Siin saab jälle rääkida ühendustest muu maailmaga, mis on kindlasti enamiku Hiiumaa ettevõtjate ühine mure.

Mida võiks Hiiumaa ettevõtja oodata oma­valitsuselt, mida riigilt?
Siin peab tulema tagasi esimese küsimuse juurde. Ideaalis võiks ju olla nii, et eraldatusest tulenevad kitsendused ettevõtlusega tegelemiseks võiks saada kompenseeritud millegi muuga, mis oleks motivaatoriks ääremaadel ettevõtlusega tegelemiseks. Riiklikult võimalusi on ilmselt mitmeid – maksupoliitika, energia hind. Omavalitsusel ei ole võimalused ettevõtluskeskkonda muuta just väga suured. Pigem on võimalused teistpidised: elukeskkonna kujundamise kaudu saab tekitada olukorra, et järjest rohkem inimesi soovib Hiiumaal elada ja küll siis leitakse ka võimalus siin ettevõtlusega tegeleda. Neid positiivseid näiteid on meil ka täna juba võtta ja loodetavasti hakkab neid järjest lisanduma.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411