Teisipäev, oktoober 3, 2017
 

Poliitikat tuleb teha

Valimiskampaania kogub hoogu ja valimispäev läheneb. Hiiu Lehe küljed on tasulisi valimisreklaame täis. Tuleb tunnistada, et nende sekka upub toimetuse katse valimis­nimekirjade seisukohti võrreldavasse raamistikku seada üsna ära.

Ühine Hiiumaa algatatud debatid hakkavad lõppema. Ühest küljest tänuväärt algatus, iseasi palju neist valijail kasu oli – kandidaatidele lisaks oli kuulajaid äärmiselt vähe.
Ilmselt idealismist kantud oli ka sama valimisliidu algatus, mitte hüüda välja esindusnägu ja suuri lihtsaid reklaamlauseid, vaid tegeleda põhjalikult valimis­programmiga. See on väga sümpaatne suhtumine – eeldatakse, et valija mõtleb kaasa, anaüüsib ja alles siis otsustab.
Teisalt tunnistab sotsioloog ja poliitik Marju Lauristin laupäevases LPs oma suurimat eksitust, öeldes et ta ei suutnud ette näha, kuidas poliitika allutatakse turu­loogikale ning ratsionaalsete ideede asemel hakatakse valijate mõjutamiseks kasutama järjest kangemaid lööklauseid ja värvilisemaid pilte.
“Kujutasime ette valimiskoosolekuid ja debatte, mida rahvas mõttega jälgib,” tunnistab Lauristin ja meenutab, kuidas nägi viiekorruselise maja kõrgust Juhan Partsi pilti Res Publica kampaania ajal…
Facebookis lugesin Marek Sadama sajatust, milles ta tambib mutta kõik poliitikud. Mustvalgelt ja eranditult.
Tänases lehes kirjutab Siret Lahemaa oma kogemusest kohaliku volikogu poliitikuna. Ja see kinnitab, et poliitikuid ei saa ühe vitsaga lüüa. Ei tohigi.
Kui me ütleme, et kõik inimesed on halvad või kõik poliitikud on halvad, siis kuhu me jõuame. Eikuhugi. Poliitikat viivad ellu inimesed, poliitikat tuleb ju teha ja kedagi me ju peame volitama neid otsuseid tegema.
Ehk tsiteerides sotsiaaldemokraat Reili Randa: “Julgen arvata, et ükski hea spetsialist ei kaota ega mineta oma oskusi tulenevalt nimekirjast, milles ta kandideerib või erakonnast, kuhu ta kuulub. Iga nimekirja kandidaadid soovivad arendada kohalikku elu ja mis kõige tähtsam, anda sellesse oma panus. Iga valimisnimekirjas kandideeriva inimese eesmärk on teha kõik endastolenev, et muuta elu Hiiumaal paremaks. Lihtsalt viis, kuidas seda teha ning millele rõhku panna, mõnevõrra erineb. Austan meie inimesi julguse eest rinda pista müüdiga, et kõik parteid ja nende nimekirjades kandideerijad on saatanast.”

3. oktoober 2017

 

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Volli͈, saarlane

  Hiiu Lehe toimetuse katse valimis­nimekirjade seisukohti võrreldavasse raamistikku seada on päris hästi õnnestunud, kui võrdluseks võtta hiidlaste lõunanaabrid.

  Hiiu Lehe kirjutised “Abiks valijale” paistab olevat täitsa abiks valijale — konkreetsed küsimused ja konkreetsed vastused.

  Saaremaal on kaks konkureerivat (maakondliku) lehte. Tasuline valimisreklaam, see muidugi mõlemas lehes aga lisaks sellele vaid loosungid ja “grupeeringute” liikmete seosetud uitmõtted kujul, kus pole võimalik isegi seda aru saada, kas tegu on pelgalt isikliku arvamusega või esindatakse mingit kellegi kollektiivset arvamust.

  Eks olukord ole kahel naabersaarel kardinaalselt erinev ka. Kui Hiiumaal sisuliselt taastatakse maakond Hiiumaa valla nime all (ning omavalitsused hakkavad kandma osavalla nime), siis Saaremaal likvideeritakse nii maakond, kui ka kõik omavalitsused.

  EDU! hiidlastele.

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411