Reede, oktoober 6, 2017
 

Palo Hiiumaal: ettevõtlus vajab head taristut

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo kohtus eelmisel reedel Kärdlas Hiiumaa ettevõtjatega ja külastas Hiiumaa suurimaid tööandjaid, plastiettevõtet M ja P Nurst ning Hiiumaa tarbijate ühistut.
Minister Urve Palo rääkis, et käib meelsasti mööda Eestit ettevõtjatega kohtumas, vähemalt korra kuus ja kuigi tööandjate tõstatatud probleemid sõltuvad paljuski töö iseloomust, siis palju on ka ühiseid jooni. “Kõikjal Eestis tõstatub tööjõu küsimus, olgu selleks töökäte puudus või probleem, et töötajaid on, aga neid tuleb tuua kaugelt, sest kohapeal pole kusagil elada,” ütles Palo. “See annab teadmise, et munitsipaalkortereid on tarvis.”
Ta lisas, et üürielamute programm on regionaalne meede, mille eesmärk on toetada omavalitsusi, kuhu erasektori investeeringuid ei ole niipea oodata. Palo märkis, et avalik sektor riigi ja omavalitsuse koostöös saab mõjutada mobiilsete noorte valikuid, toetades nii ettevõtlus- kui eluasemekeskkonna arengut. “Kaasaegne munitsipaalkorter peaks olema täisväärtuslik ja madalate ülalpidamiskuludega, see peaks saama üürnikule atraktiivseks eluasemeks,” märkis minister. “Riik on pannud aluse uue üürielamute niši loomiseks ja loodetavasti tulevad ka erasektor ja pangandussektor sellega laiemalt kaasa.”
Lairibaühenduseks uued võimalused
Lisaks tõstatub ettevõtjatega kohtudes riigi võimalik tugi ettevõtete müügitegevusele. “Mitmetes riikides on olemas toetusmeetmed messidel oma boksiga osalemiseks,” ütles Palo. See oli ka üks põhjus, miks ta pani selle suurettevõtetele olulise teema lauale Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses (EAS), mis nüüd on vastavat meedet ette valmistamas.
Saartel on oluline parvlaeva- ja lennuliikluse kõrval ka muule taristule ligipääs. “Ettevõtjad väljaspool Tallinna ja Tartut saavad taotleda kas elektrivõrgu, kanalisatsiooni või gaasivõrguga ühinemist,” ütles Palo. Ta lisas, et EASis avatud võrkudega liitumise meetmest on võimalik saada toetust ka lairibavõrguga liitumiseks.
Samuti on välja töötamisel “viimase miili” programm, mis on ette nähtud kaugemal ja eraldi asetsevate maja­pidamiste varustamiseks internetiühendusega. Alates eelmise aasta sügisest on mitmed maakonnad tegelenud lairibaühenduse soovijate kaardistamisega. Palo sõnul on käima läinud sagina peale ärganud mitmed telekomi­ettevõtjad, aga ka Elektrilevi. “Mul on hea meel, et riigiettevõte näitas üles huvi “viimase miili” projekti läbiviimiseks ning on valmis kogu projekti enda korraldada võtma. Mis aga kõige tähtsam, see annab võimaluse tuua lõpptarbija omaosalus märkimisväärselt alla ja kiirendada kogu Eesti kiire internetiühendusega katmist,” ütles minister.
Ta selgitas, et kui oma­valitsustega koos tehes oleks ettevõtete, asutuste ja kodu­omanike osa olnud 300 eurot, siis Elektrileviga koostöös väheneb see vähemalt 100 euro võrra ja kiire interneti- ühendus jõuab kõigi tarbijateni kiiremini ehk aastaks 2021. “Nii võrgu rajamise kui ka hilisemad haldamiskulud on samuti väiksemad, kuna plaan on kasutada Elektrilevi olemasolevat võrku. Lisaks võidavad sellest lahendusest ka omavalitsused, kes omakorda vabanevad võrgu ehituskuludest.”
Minister kinnitas, et ka seni tehtud töö ei lähe luhta. “Maakondade ja kogukondade esindajad on teinud ära väga suure töö, seda nii ühenduse soovijate kaardistamisel kui ka teavituse osas. Huvi ja inimeste valmisolek kiire internetiühenduse saamiseks on täna suurem kui varem. Elektrilevi jätkab piirkondlike meeskondadega koostööd ning rajab ühendused vastavalt kaardistustele.”
Vastavalt koalitsioonileppele on kiire internetiühenduse maapiirkondadesse rajamiseks järgnevateks aastateks ette nähtud kokku 20 miljonit eurot, mille kasutusse andmiseks plaanib ministeerium korraldada konkursi.
“Ettevõtjatega kohtumistel tekib muster ja Eesti eri paigus tõstatuvatest samadest muredest peavad poliitikud omakorda järeldusi tegema, sõltumata sellest, kas teema on mõne erakonna valimisprogrammis või koalitsioonileppes kirjas või mitte,” ütles ta. Palo lisas, et praegune valitsus on moodustanud eraldi majandusarengu komisjoni, mida juhib peaminister. “Sellesse komisjoni on ministritel võimalik tuua jooksvalt teemasid, mis puudutavad majanduse arengut,” selgitas Palo. “Seal koos analüüsides on võimalik ka jooksvalt asju kokku leppida. Valitsus on kui elav organism, mis pole lukus neljaks aastaks, vaid täiendava info saamisel on võimalik uusi asju juurde teha või vanu ära jätta.”
Minister Palo osales ka vestlusringis, kus teemadeks riiklikult toetatud üürikorterid, üldine ettevõtluse toetamine, lairiba arendamine ja ühendused.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri vastutusvaldkonnas on ettevõtluse arengu toetamise, ekspordiarengu ja kaubanduse kaitsemeetmete korraldamise, investeeringute kaasamise, tehnoloogilise arendustegevuse, innovatsiooni, ehituse, elamumajanduse, turismi, informaatika, telekommunikatsiooni, postside, meediateenuste osutamise riikliku korraldamise ja riikliku järelevalve teostamise ja riigi infosüsteemide arendamise koordineerimise valdkond.

 

Sildid: , , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411