Reede, oktoober 6, 2017
 

Käina vald pidas mihklipäeval viimast aastapäevapidu

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Käina vald tähistas eelmisel reedel taastamise 25. aasta­päeva, mis jääb ka iseseisva omavalitsusena viimaseks enne ühinemist üheks Hiiumaa vallaks.
Käina kultuurikeskuse saali oli kogunenud vallarahvast ja ka esindajad teistest valdadest, kes olid tulnud tervitama. Peavad nad ju nüüd kõik koos elu saarel edendama hakkama.
Käina vallavanem Omar Jõpiselg ütles oma aastapäevakõnes, et vallarahva tegemisi võiks iseloomustada kahe sõnaga: talupojamõistus, kellelt palume mõistmist. Ta meenutas 90ndate aastate algust ja otsustusjulgust: “Ehk on mõni otsus tagantjärgi kritiseeritav, aga need on rajanud vundamendi järgmisteks sammudeks.” Jõpiselg nentis, et kahjuks on iga otsusega ka mõni haiget saanud. Eriti ehk, siis kui volikogus tehti otsus, et vallal on üks keskus, Käina. Olid ju seni (kolhoosi)keskusteks olnud ka Männamaa ja Kassari.
Suuremateks sammudeks oli 1996. aastal Käina kaunite kunstide kooli asutamine, Käina koolile lisandus gümnaasiumiaste aastal 1997, 2001. aastal otsustas volikogu ehitada ujula, mis valmis 2003. “Ujulast on saanud Käina külgetõmbepunkt,” hindas vallavanem toonast otsust.
Volikogu otsustas välja ehitada ka kõik valla allasutused, aga ükshaaval. Nii sai 2005. aastal täielikult uue ilme Käina lasteaed, järgmisel aastal Käina vallamaja. Raamatu­kogu kolis uutesse ruumidesse 2007 ja Käina kool läbis täieliku uuenduskuuri 2009.
“Nende investeeringute tegemiseks külmutati siis palgad, tehti ka muid kärpeid, aga tekitati vallas investeerimis­võimekus,” selgitas valla­vanem.
Aastal 2015 võeti seisukoht, et kaks suuremat objekti, kultuurikeskus ja ka spordikeskus ehitatakse välja kasvõi omavahenditega ja samm-sammult. Projektitoetusi oli otsitud aastaid, aga edutult. Nii alustatigi kultuurikeskuse remonti 2015. aastal ja mullu valmis ka spordikompleksi projekt.
“Mullu oli ka Hiiumaa ühinemise otsuste tegemise aasta,” meenutas vallavanem. Ta lisas, et peale pikka kaalumist otsustati ühe omavalitsuse kasuks. “Uus vald on nende nägu, kes julgesid sellel hetkel otsustada,” ütles Jõpiselg ja avaldas lootust, et see otsus annab võimaluse Käina piirkonnal olla elujõuline ka edaspidi.
Käina vallavolikogu esimees Üllar Padari ütles külalistele, et valla aastapäev on nagu nende kõigi sünnipäev. “Me oleme elanud selles vallas 25 aastat,” ütles Padari, tänas kõiki ametnikke ja vallavolikogu liikmeid tehtud töö eest. Erilise tänu ja ka Käina valla logoga õllekapa said endised vallavanemad, volikogu esimehed ja pikaajalised vallatöötajad.
Eriti tõstis Padari esile valla aukodanikke, kelleks on Kassari muuseumi asutaja Volli Mäeumbaed, pikaajaline valla sekretär Meeri Kaups ja Käina kooli kauaaegne õpetaja ja diektor Aimi Säremat.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411