Reede, september 1, 2017
 

Vili valmib aeglaselt, koristus hilineb

Kõige kiirem on põllumeestel praegu viljakoristusega, mis vilja hilise valmimise tõttu venib.
Puhkajad nurisesid tänavu suvel heitlike ilmade üle, aga põllu­mehed on üldjoontes rahul ehkki vilja valmimine hilineb, nagu ka saagikoristus.
“Heinailma sel aastal jagus, kahjuks on ädala kasv küllalt kehvakene ja silo saab ädalast ehk septembri lõpus,” rääkis Pühalepa valla Harju talu pere­mees Toomas Remmelkoor.
Ka on tänavu, Remmelkoore sõnul Eesti Vabariigi juubeli ootuses valmimas väga korralik terasaak, paraku see valmib ja valmib ja ikka veel valmis ei saa.
Harju talust on esimesed toiduviljakoormad Keila elevaatorisse siiski juba saadetud. Eelmisel nädalal oli rukis võetud 20 hektarilt. Ühelt hektarilt saadi 5 tonni, mis on keskmine saaginumber.
Leivavilja on Harju talu põldudel võtta veel 45 hektarit. Keskmiseks saaginumbriks loodab Remmelkoor üle 7 tonni kuiva rukist hektarilt. “Praegune pilt seda lubab,” ütles peremees.
Suviviljad, oder ja kaer peaksid tema hinnangul valmima septembri alguseks, suvinisu on aga veel päris roheline. Ka need viljad tõotavad tänavu väga korralikku saaki, ütles Remmelkoor.
Kerema küla Andruse-Jürna talu viljalõikus algas 20. augustil odrakoristusega Värssus ja jätkus nädalavahetusel samas kaerakoristusega.
Perenaine Tiiu Alas hindas tänavuse heaks kaera aastaks. Kuna osa kaerast on veel koristamata, ei osanud ta täpset saaginumbrit veel öelda, kuid esimene mulje on tema sõnul hea. Oder seevastu kasvas keskmiselt ja on nigelam kui mullu, ka suvinisu näib olevat kehvem kui eelmisel aastal. Üldiselt aga jäi perenaine viljakasvuga rahule: “Annaks ainult ilma, et saaks saagi kätte.”
Kassaris Ado-Tooma talus pole aga veel viljalõikusega alustatudki. “Kõik sõltub ilmast, sest vihmaste ilmadega on vilja niiskus kõrge,” selgitas Ado-Tooma perenaine Ulvi Uusoja. Ka tahavad suviviljad tema sõnul veel valmida, seepärast saab kombain tänavu põllule paar nädalat hiljem kui varasematel aastatel.
Uusoja rääkis, et neil pole viljalõikusega tarvis rutata, kuna külvipinda pole palju, seevastu suuremad vilja­kasvatajad peavad kiirustama, et saaks õigel ajal vilja võetud ja põllu sügiskülviks haritud.
Ka kogu Eestis on tänavune viljakoristus tavapärasega võrreldes mitu nädalat edasi lükkunud, mis paneb põllu­mehed ajaga võidu jooksma.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411