Reede, september 29, 2017
 

Välja valitud tuhande seast

erakogu
Hiiumaa gümnaasiumi abiturient Saara Kattel viibis suvel kuu aega Ameerika Ühendriikides keele­praktikal rahvus­vahelises ettevõtluse suvekoolis.
Aasta algul ilmus kooli kodulehele kuulutus, et võimalik on kandideerida kuuks ajaks Ameerikasse ettevõtlust õppima. “Esimest korda kandideerimist lugedes välistasin selle,” meenutas Saara. Kuni teema juurde tuli tagasi Saara ema Aet Vohu, kes meenutas tütrele, et kunagi ta ju mõtles minna isegi terveks aastaks välismaale vahetus­õpilaseks. Seekordne reis aga kestnuks vaid ainult kuu aega ja suvevaheajal, koolitöö seejuures ei kannataks.
Võimalus oli saada 30liikmelisse gruppi, kuhu kuulusid noored Eestist, Lätist ja Leedust. Täita tuli küsimustik, saata oma 10. ja 11. klassi hinded ning inglise keele õpetaja soovitus.
Kokku kandideeris koolitusele kolmest balti riigist 1051 õpilast, kellest vestlusele kutsuti 70. Edasi valiti välja need 30, kes juulis sõitsidki Ameerikasse. Kaheksast Eestist valitud noorest oli üks Hiiumaa gümnaasiumi 12. klassi õpilane Saara Kattel. Veel oli grupis Lätist kümme ja Leedust kaksteist noort, lisaks liitus neli ameeriklast. Noori juhendas kolm kohalikku õpetajat.
Majandusõppe uued küljed
Esimesed kolm nädalat elasid ja õppisid nad Ameerika Ühendriikide Maine`i osariigi suurimas linnas Portlandis. “Igal hommikul oli kolm tundi seminari klassiruumis, seejärel lõunasöök ja edasi kolm tundi tegelesime oma tiimiga,” meenutas Saara Kattel. Ülesanne oli teha selle aja jooksul Portlandile uus suveniir. Selleks oli ette antud mudel, mille põhjal tegutseda. “Iga päev pidime etteantud mudelist võtma ühe tüki. Näiteks kui ühel päeval rääkisime sellest, mis on sinu kulud, siis oligi see selle päeva teema,” rääkis Saara. Koos arutati, kust tuleb raha toote arendamiseks ja mille peale seda kulutama peab. Räägiti sellest, mis teeb toote eriliseks,kuidas tuua välja selle head küljed ja paljust muust.
Saara rääkis, et sealsetel seminaridel oli tal väga palju kasu Kärdla koolis tehtud uurimistöödest. “Meie teadsime, et kui sul on idee, siis sa pead seda faktidega toetama,” rääkis ta ja tõi võrdluseks, et näiteks nii lätlased kui leedulased ei saanud aru, miks on veel vaja fakte, kui hea idee olemas. “Meil polnud ka tiimis kerge töötada, sest küllalt oli lahkarvamusi,” meenutas ta.
Ja kuigi ka Kärdla koolis oli olnud majandusõpe, oli sealne koolitus sootuks teist laadi ja avas valdkonna uusi külgi.
Suhtlus käis loomulikult inglise keeles: “Algul oli ehk raske, sest ameeriklased räägivad väga kiiresti, lisaks oli ka hirm, et äkki ei saa aru, aga see kõik läks kiiresti üle.”
Haara kõigest, mida pakutakse!
Kolm nädalat oli õppimist ja viimasel nädalal tehti tuur mööda Ameerikat. Kaks päeva veetsid nad New Yorgis ja kaks päeva Washingtonis.
Saara kinnitas nüüd, pärast reisi, et see teises riigis veedetud kuu aega oli väga õpetlik ja pani avaramalt mõtlema. Ka ettevõtluses sai ta palju targemaks.
“Õppisin palju inimesi tundma: ameeriklased on hoopis teistmoodi – nad on väga lahedad, elavad kõik oma tunded välja, aga nad pole kurjad,” iseloomustas Saara.
Seni polnud ta mõelnud välis­maal õppimisele, nüüd aga kaalub võimalust minna ülikooli Eestist kaugemale. “Ma kartsin ja kahtlesin, kas minna võõrasse riiki, aga pärast kuu aega elamist välismaal on mu arusaamad hoopis teised – haarata tuleb kinni kõigest, mida pakutakse!” Ka teistele, kes kahtlevad, kas minna, soovitas Saara kindlasti proovida.
“Ka mina mõtlesin, et keegi ei teagi, kust ma tulen ja mida mul siin Kärdlas nii head siis on,” rääkis Saara. Esialgu arvas ta, et ilmselt valitakse koolitusele Tallinna õpilased, kes on palju teadlikumad. Tegelikult valiti peale tema neli noort küll Tallinnast, aga kaks Saaremaalt ja üks Jõgevalt. “Pooltega neist suhtlen siiani ja juba sel nädalal kohtume kõik Lätis.”
Õpilasvahetusi korraldab Balti-Ameerika vabaduse fond (BAFF) ja rahastab Rahvusvaheline haridus­vahetuse nõukogu (CIEE).

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411