Reede, september 29, 2017
 

Uus kalapood kaunistab linna

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Unikaalse arhitektuuriga kalapood kaunistab Heltermaa maantee kanti ja on ainuke spetsialiseeritud toidupood Kärdlas.
Laupäeval said huvilised Kärdlas Kõrgessaare maanteel esimest korda uudistada erilise sise- ja välisarhitektuuriga kauplust Kala ja Võrk. Ka avamistseremoonia oli eriline – igal avajal tuli kalu täis võrgust üks kala välja õngitseda.
Poe omanik Imre Kivi rääkis avamisel, et on pisikeses Kärdla turuputkas kala müünud juba 17 aastat. “Laiendamise mõtted liikusid peas ja juhuslikult sattusin eelmisel aastal selle hoone peale,” rääkis Kivi.
Tükk aega vaagis ta, kuidas ehitada hoone ümber nii, et sinna mahuks nii kalapood kui -kohvik, merehõbeda töötlemine, kalastustarvete müük, aga ka võrkude valmistamise töökoda.
“Väljakutse ja idee oli suur, seega järeldasin, et ise ma seda välja ei mõtle,” nentis Kivi. Nii pöördus ta abi saamiseks sisearhitekti Urmo Vaikla poole.
Kivi elukaaslane Tuuli Tammla oli pakkunud, et viskaks konksu välja, ehk tuleb Vaikla ideega kaasa ja ta oligi nõus. Vaikla kaasas projekti ka arhitekt Andres Põime OÜst Arhitektuuribüroo Studio 3. Septembris 2016 valmiski põhi­projekt ja tänavu veebruaris tuli PRIAlt ka rahastamis­otsus, millega ehitust toetati 143 000 euroga Euroopa merendus- ja kalandus­fondi meetmest.
“Tänan Imret julguse eest selline asi ette võtta ja julguse eest pöörduda sisearhitekti poole,” ütles Vaikla avamisel. Ta tunnustas Imre Kivi koostöö eest tema soovitatud arhitektiga ja et ehitati täpselt nii, nagu projekt ette näinud. “Katta tööstushoone puiduga, on äärmiselt äge asi,” kiitis Vaikla. “Lõpuks on Kärdlasse tekkinud ka puidust kattega hoone – see on selle koha suurim väärtus.”
Kalandusfondi toetusi jagava MTÜ Hiiu Kala juhatuse liikmete nimel tervitas Ilmi Aksli, kes tõi kingituseks kaks kivi, santsukasti ja koti soola. “Meil on kingituseks üks kivi, et soovida sulle “kivi kotti” ja teine selleks, et soovida “kivi võrku”,” soovis Aksli.
Soola-leiba tõid vastsele poele ka naabrid Hiiumaa tarbijate ühistust. “On rõõm, et siia hakkab tekkima kauba­tänav,” ütles Hiiu Pagaris küpsetatud ümmargust kaunistustega leiba üle andes HTÜ turundusspetsialist Arno Kuusk. Peale avamis­tseremoonia lõppu sai pood kohe rahvast täis ja tehti ka esimesed ostud.
Uuele poele pani nime pere­poeg Oliver Kivi, kes poe avamispäeval sai kuue­aastaseks.
Kalapoes hakkavad tööle juhataja Aili Kaev, müüja Viktoria Rehepapp ja kalatöötleja Siiri Kivila ning edaspidi ka võrkude õmbleja.
Ehitajad olid Hiiumaa ette­võtjad: OÜ ERJ Teenused eesotsas Harri Tammsaluga, torutööd tegi OÜ Berku Eritööd ja elektritööd Urmas Piil OÜst Wattampex, mööbli ja sisustuse valmistas OÜ Kogri Puit meister Vahur Laur, katendid ja haljastuse tegid OÜ Solar Projekt omanikud Kaspar Kibuspuu ja Hebe-Kai Kann ning ehitusjärelevalvet Taavi Stomma. Vaid külmaseadmed pani üles Tallinnast pärit firma OÜ Külm ja Kliima.
Kaupluse Kala ja Võrk ehitus koos sisustusega läks kokku maksma 357 000 eurot.

 

Sildid: , ,

Kommentaarid: 1

(kommenteerimine on suletud)

 
  • Vello, hiidlane

    Jah, Imre ja Tuuli uus pood kaunistab tõesti ümbruskonda. Paistab, et visionäärid peavad plaani senist Heltermaa maanteed tulevikus nimetada Kõpu teeks (kas algab Heltermaalt?). Igatahes teises lõigus on lugeda, et avamine toimus Kõrgessaare maanteel…

     
     
     
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411