Reede, september 22, 2017
 

Üksik pälvis päästeteenistuse medali

Harda Roosna | Hiiu Leht
Käina komando pealiku Janno Üksiku (36) teeneid tunnustati päästeteenistuse medaliga.
Nagu tavaliselt, jagas pääste­amet sel sügisel tunnustust tublidele töötajatele ja elupäästjatele. Hiiumaalt sai päästeteenistuse medali Janno Üksik, kes päästjana töötanud 15 aastat ja komando­pealikuna seitse aastat.
Päästeteenistuse medaliga tunnustatakse päästjaid keerukatel päästetöödel üles­näidatud vapruse eest või teenete eest päästealal.
Üksiku tunnustamiseks esitanud Hiiumaa pääste­teenistuse juht Hannes Aasma ütles, et Janno on hea näide sellest, kuidas noorest mehest kasvab meeskonna juht.
“Kui töö vajab tegemist, siis Janno ei loe kellalt oma tööaja piirmäära, vaid annab endast kõik, et tööülesanne saaks täidetud,” kiitis Aasma kolleegi. “Janno on väga hea võitluskaaslane päästesündmuste lahendamisel ja igapäevaelus hea sõber. Tema kohusetunne ja soov oma tööd hästi teha on eeskujuks meile kõigile.”
Töökohad täidetud
Septembri algul tutvustas Üksik oma mehi, autosid ja komandoruume Hiiu Lehe ajakirjanikule. Komandos on tööl 16 päästjat, pluss komando pealik. Sel päeval kui komandot külastasime, olid valves Varto Lillema, Jürgo Tamsalu, Arvi Pranno.
“Ei tohi kiita, aga praegu on kõik kohad täis,” ütles Üksik. Viimati otsiti ja leiti uus töötaja eelmise aasta lõpus.
Töötingimused on meestel korralikud – kööginurk, saun, magamisruum. Kui tuleb häire, hakkab kõlaritest kostma muusika ja häirekorraldaja hakkab rääkima, kus ja mis on juhtunud ning mehed on maast lahti. Ka päästeautol on raadiojaam peal ja väljasõidu ajal kuuleb häirekorraldaja
juhiseid edasi. Lisaks on vahetuse vanemal mobiil, millega vajadusel täiendavalt suhelda.
Päästevõimekus kasvab
2009. aastal korda tehtud komandohoone garaažis seisab tänavu maikuus saadud ja Euroopa Liidu toetusega soetatud tuliuus Scania paak­auto. Sellega on päästjad juba harjuda jõudnud ja ka ühel väiksemal väljakutsel käinud. “Selles mõttes on lihtsam, et uuel autol on automaatika peal – pump ise teeb ja toimetab, juht ei pea seal kõrval seisma – selles mõttes on ikka parem,” ütles Üksik. “Ja uus auto on ikka uus auto – mehed kõik kiidavad.”
Muudatusi on tulemas veelgi – ühele vanemale pääste­autole oodatakse järele vormsi­lasi, üks uuem ja suurema kabiiniga, kuue­kohaline auto on juurde tulemas Sillamäe komandost.
Metsatulekahjude tarbeks on komandol olemas metsa­kustutusvarustusega varustatud ATV Arctic Cat ehk maastikukulgur.
Kui varem oli komandol vaid pinnaltpäästevõimekus ehk uppujale mindi appi hansalaua ja päästeridvaga, siis uue kaatriga osaletakse ka merepäästejuhtumitel. “Eelmine suvi, kui Heinlaiu ja Kaevatsi laiu vahel kolm meest oma paadiga ümber läksid, siis käisime väljakutsel,” rääkis Üksik.
Päästjate meelest oli üks meeldejäävaid sündmusi paar aastat tagasi, kui Kassari saarel põles pilliroog. Meelde jäi see sellepärast, et juurdepääs sündmuskohta oli keeruline ja põlengu pindala oli ka päris korralik.
Käina, endine Keina vabatahtlik tuletõrje ühing asutati 1926. aasta suvel ehk 91 aastat tagasi.

 

Sildid: , , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411