Reede, september 8, 2017
 

Tubala kultuurivaia naelutamine soikunud

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdla-Käina maantee ääres Tubala külas seisab vai, mis legendi järgi hoiab Hiiu saart meres paigal ja kuhu Kõpu majaka fondi (KMF) annetajad veel hiljuti suuri sepanaelu sisse tagusid. Miks naelutamine harvaks on jäänud?
Fondi nõukogu otsustas aastaid tagasi, et kõik annetajad, kes on toetanud fondi 1000 ja enama krooniga, praeguses vääringus u 64 euroga, saavad sepanaela, millel peal annetaja nimi. Traditsioon näeb ette, et iga aasta 28. juulil lüüakse uute annetajate naelad pidulikult Tubala vaia sisse.
Viimati aga löödi vaia sisse naelu 28. juulil 2015, kui omanimelise naela sai üheksa annetajat. Hiiu maavalitsuse sotsiaal- ja kultuuriosakonna juhataja Ermo Mäeots selgitas, et vaia nad nüüd tõesti igal aastal ei naeluta. “Oleme kokku leppinud, et teeme seda kord kolme aasta jooksul,” ütles ta.
Mullu ei antud välja ka Kõpu majaka fondi preemiat, sest fondi tootlus oli väike. Tänavu või siis õigemini 2018. aasta alguses, kui kultuuriinimesi tavapäraselt tunnustatakse, plaanib fond välja anda
500eurose KMFi stipendiumi.
Kõpu majaka fond moodustati suure Hiiumaa sõbra Eri Klasi algatusel 24. juulil 1999. Fond toetab Hiiumaa kultuurielu, selle halduskogu liikmed on Ermo Mäeots, Helgi Põllo, Toomas Kokovkin, Ulla Kerge, Ain Tähiste ja Erkki-Sven Tüür.
Praeguseks on KMF Eesti rahvuskultuuri fondi allfond. Soovija, kes tahab Hiiumaa kultuuri toetada, saab seda teha ülekandega Eesti rahvuskultuuri fondi arvele 221001101347, Swedbank, lisades maksele viite Kõpu majaka fond.
Esmaspäeval tuli ka teade, et sihtasutus Eesti rahvus­kultuuri fond võtab kuni 16. oktoobrini vastu taotlusi 2018. aasta stipendiumideks ja kultuuriprojektide finantseerimiseks. Stipendiume ja toetusi jagatakse kokku 136 nimelisest allfondist.

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411