Teisipäev, september 26, 2017
 

Pooled Emmaste volinikud ei kandideeri haldusreformi tõttu

Üheksast Emmaste vallavolikogu liikmest neli ei kandideeri haldusreformi tulemusena loodavasse Hiiumaa vallavolikokku, sest nad ei poolda valdade sundliitmist.
Emmaste vallavolikogu esimees Ülo Kikas ütles, et ta ei kandideeri eelkõige isiklikel põhjustel, kuid oma osa on selles ka haldus­reformil. Eelmistel valimistel Emmaste ringkonnas enim hääli saanud Kikase sõnul tähendab ühisvalla volikokku pääs suurt vastutust ja välja­kutset, sest tuleb kaitsta piirkonna huvisid üldises volikogus.
Emmaste vallavolikogu liige Vahur Leenurm ütles, et tal ei oleks aega pühenduda volikogu tööle, kui ta peaks valituks osutuma, sest tööle kuluv ajakulu oleks Hiiumaa vallavolikogus märkimis­väärselt suurem kui Emmastes. “Kui on suur ühisvald, siis neid olusid ma ei tea,” ütles Leenurm. “Ma pean kõike hakkama nullist õppima ja enda jaoks selgeks tegema.”
Emmaste vallavolikogu eelarve- ja majanduskomisjoni esimehe Gustav Kotkase sõnul on tema otsus mitte kandideerida samuti seotud haldusreformiga. Ta selgitas, et siiani pole keegi suutnud talle selgeks teha, kuidas hästi toimival Emmaste vallal hakkab osana suurest ühisvallast veel paremini minema.
Emmaste vallavolikogu liikme Kristi Ugami sõnul on tal mitmeid isiklikke põhjuseid, miks ta seekord ei kandideeri, kuid tõi välja ka sundliitmise. Tema pooldas kahe valla – Emmaste, Käina ja Pühalepa ühisvalla ning eraldi Hiiu valla – ideed ning peab suurt Hiiumaa valda kõige halvemaks variandiks.
Ugam lisas, et tema arvates elab Emmaste vallas palju haritud ja tarku inimesi, kes ühel või teisel põhjusel peavad lihtsamaks võõraste muredega tegelemise asemel teha omi asju. “Igaüks peaks endas leidma selle ohvrimeelsuse, et ta ühe korra võtab selle koorma enda kanda ja tegelikult rohkem ei saa nõuda,” ütles Ugam.
Hiiumaa vallavolikogu hakkab olema 23 liikmeline: kaheksa liiget Kärdla vallast, viis Käina vallast, neli Pühalepa vallast ning Emmaste ja Hiiu vallast kummastki kolm liiget. Emmaste vallavolikogu liikmed ütlesid, et nad kardavad, et Emmaste huvid võivad suures vallas jääda vähemusse.
Rand: Osavald maandab riske
Hiiu vallavanem Reili Rand ütles, et riskide ja hirmude maandamiseks nii Emmastes kui ka teistes väiksema elanikkonnaga piirkondades on ühinemislepingus kirjas, et luuakse viis osavalda ja viis valimisringkonda, et kõik piirkonnad oleksid ühisvalla volikogus esindatud. Lisaks jätkavad Ranna sõnul praegustes vallamajades tööd osavallavalitsused. “Valla­inimesed saavad oma muredele ikka lahenduse tänases vallamajas,” ütles Rand.
Emmaste vald on üks 17 vallast, mis pöördus sundliitmise vastu riigi­kohtusse. Riigikohtu kommunikatsiooni­osakonna juhataja Merje Talvik ütles, et Emmaste vallavolikogu kaebust puudutav järgmine istung toimub 10. oktoobril, kuid otsuse kuupäeva veel määratud pole.
Volikogu liikmed loodavad, et riigikohus toetab Emmaste valla jätkamist iseseisva vallana, kuid ei pea sellist otsust tõenäoliseks.
Kui riigikohus otsustab, et Emmaste võib jätkata eraldi vallana, korraldatakse seal uued kohalikud valimised. Sellisel juhul oleksid valmis kandideerima kõik volikogu liikmed peale Kristi Ugami.

ANNALIISA POST

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411