Teisipäev, september 26, 2017
 

Nuutri jões elavate lõheliste elutingimused paranesid

erakogu
Nuutri jõel asuva Kärdla elektrijaama paisude kalapääsu ehituslik projektlahendus nägi ette kalade rändetee avamise. Selleks likvideeriti alumine pais, ülemise paisu juures säilitati senise jõe paisutuskõrgus ning jõesäng kujundati kärestikuks ülemisest paisust allavoolu.
Endise elektrijaama paisud on juba pikemat aega olnud rändetõkkeks mitmele kalaliigile ning otsene vajadus tammide järele puudus.
Kalapääsu ehitustööd tehti tänavu augustis, kui vesi jões oli madal. Tööde teostajaks oli AS Tariston.
Ehitustööde läbiviimist jälgis kalateadlane Rein Järvekülg. Tema sõnul tagab rajatud kalapääs soodsad rändetingimused kõigile Nuutri jões esinevatele kala­liikidele ning eeldatavasti sobib elupaigaks forelli noor­järkudele jt ritraalse eluviisiga kalaliikidele, kellele meeldivad kiirevoolulised, madalaveelised ja kivise-kruusase põhjaga jõed.
Keskkonnaminister Marko Pomerants allkirjastas mullu suvel määruse, millega täpsustati lõhe, jõeforelli, meri­forelli ja harjuse kudemis- ja elupaikade nimekirja, juurde tuleb 254,6 km jagu kaitstavaid jõelõike, nende hulgas ka Nuutri jõgi.

 

Sildid: ,

Kommentaarid: 2

(kommenteerimine on suletud)

 
 • Jaan väikesaarl..

  Täielik raha raiskamine. Mingi MTÜ sai rohelist raha keerutada. Seal jões sisuliselt ei ole enam vett aastakümneid! Iseküsimus kui rajaks korraliku suure paisjärve ja siis laseks selle baasil veel voolata. Sellise lahenduse peale meie ametnikud ei tule, oluline on linnuke Euroliidu Excelis!

   
   
   
 • Vello, hiidlane

  Nojah, vett enamasti “jões” veel on, kuid suue on ju praktiliselt uhtliivadega kinni. Talupojamõistus ütleb, et see tuleks vabastada, ehk hakkakski veidi kala liikuma ja saaks selle liikumistee vajadusest ka aimu..

   
   
   
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411