Teisipäev, september 19, 2017
 

Mõttekoda: Hiiumaal on vaja ettevõtlust toetavaid otsuseid

Reedel Kärdlas sihtasutuse Tuuru korraldusel aset leidnud ettevõtluse mõttekojas otsiti lahendusi, kuidas Hiiumaa ettevõtluskeskkonda parandada ja saarele elanikke juurde tuua.
Tuuru juhataja Aivi Telvik märkis avasõnu öeldes, et uus ülehiiumaaline omavalitsus peaks võtma ettevõtluse arendamise oma südame­asjaks. “Väikese ja eraldatud saarelise kogukonnana on oluline, milliseid sõnumeid väljapoole saadetakse. Kui ei ole ettevõtlikku eestvedajat, võib panustada nii raha kui muid vahendeid ja midagi ei juhtu,” lausus Telvik.
Mõttekoda modereerinud Märt Treier ärgitas osalejaid välja ütlema ideid, mida ettevõtlusele lahendusi pakkudes saaksid arvestada ka kuu aja pärast kohalikel valimistel kandideerijad. Tõdeti, et omavalitsuses võiks olla ametnik, kes ajab ettevõtja asjad korda ilma, et ta peaks ise erinevate spetsialistide vahet jooksma. “Väikses vallas on täna tegelikult vallavanem selline amet,” ütles Käina valla juht Omar Jõpiselg.
Tartu Ülikooli majandusteaduskonna regionaalökonoomika nooremteadur Jaan Looga andis lühiülevaate Eesti omavalitsuste võimalustest kohaliku ettevõtluse toetamisel ja haldusreformiga kaasnevatest muutustest. “Üldistades võib öelda, et Euroopas omavalitsused, mis väiksemad kui 20 000 elanikku, ei saagi ülesandeid seoses ettevõtluse arendamisega, sest vastav võimekus on napp,” selgitas ta.
Ka Hiiumaal on ette­võtjate võimekus innovatsiooni­toetust küsida ja saada viimase kümne aasta jooksul olnud väike. Ka omatulusid on Hiiumaa omavalitsustel vähe. Võimalus makse kehtestada samuti piiratud. Arendustegevus nõuab reeglina maad, kuid maaameti koostöö maamüügil on pärsitud. Kardetakse, et oma­valitsustele maa andmine loob võimaluse mitte arenduseks, vaid kujuneb ühekordseks spekulatiivseks tehinguks. Positiivset nimetades: Eesti teiste piirkondadega võrreldes on Hiiumaal rohkesti mahetootmisettevõtteid.
Mõttekoja teises osas arutles majandusdoktor ning tulevikuseire ja arenguekspert Ott Pärna (pildil) ettevõtja väljakutsete üle muutuvas maailmas. Koos püüti leida, milliseid globaalseid äri­võimalusi võiksid Eesti sh Hiiumaa kui saarelise maakonna ette­võtjad leida globaalsetest trendidest.
Lennukiga saarele saabunud Pärna juhtis seminariliste tähelepanu faktile, et kui hommikul kell 8 Tallinnast Hiiumaale saabuja jõuab Kärdla keskväljakule, siis võib esimene mulje otsustada, kas ta kunagi tagasi tulla tahab ja mida ta oma Hiiumaal käigust Tallinnasse tagasi jõudes räägib. Võimalus saada tass head kohvi soojas ruumis, kus tööd teha, looks eeldused lennujaama kõrval paiknevast Ülemiste innovatsioonilinnakust kasvõi päevaks hoopis teise keskkonda tööpäeva veetma sõita. “Kas Hiiumaa oleks selleks valmis,” oli tema küsimus.
Mõttekoda Hiiumaa ettevõtjatele korraldati programmi “Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks 2017-2019” raames. Toetasid Euroopa regionaalarengu fond ja Hiiumaa ettevõtjate liit.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411