Teisipäev, september 12, 2017
 

Kaul Kikas õpilaste mälestustes…

erakogu
Emmaste kooli direktor Kaul Kikas pidas tähtsaks silmast silma suhtlemist. Nii ametiasutuste, õpilaste, õpetajate kui lapsevanematega.
Teda võis näha igal pool liikumas, aga haruharva oma kabinetis toolil istumas. Ta nägi ja kuulis kõike, suunas ja juhtis, teda jagus kõikjale. Tänapäeva koolijuhid võiksid temast eeskuju võtta, arvavad paljud tema õpilased, kes kunagise koolijuhi lahkumise puhul teda meenutavad. Kõike seda head, mida me oma direktorilt saime, siia kirja panema ei mahu, kuid tahame, et teataks, kui hea õpetaja ja direktor ta oli.
“Esimene kohtumine Kauliga. Minu kooliajal pidid õpilased vahetundides ringi jalutama. Ja korraga nägin kusagilt kaugemalt tulemas üht pikka sihvakat meest. Nagu imeväel jäi ümberringi vaikseks, sumisev poisteparv tardus liikumatuks, seljad tõmbusid justkui iseenesest sirgu. Niisugune vägi tuli meisse direktorist, keda kardeti ja austati ühekorraga.”
Jaan
“Mul on meeles esimene koolipäev, kui direktor ise andis mulle, väikesele vaiksele Õngu metsa poisile aabitsa ja tugevasti kätt surus. Nii ilus, pikk, spordimehe olemise ja sõbraliku häälega mees.”
Kaido
“Mäletan tundi, kui Kaul vene keele õpetajat asendas. Ta kordas lauseid alguses eesti, siis vene ja inglise keeles. Lõpuks tõlkis rootsi keeldegi. Mind paelus tema võõrkeelteoskus.”
Veljo
“Kui direktor esimest korda muusikatundi andma tuli, võttis ta peale koolilaulu meie suureks üllatuseks ette ameerika rahvaliku laulu “See vana must Joe”. Huvitavaid lisalaule ja laulumänge oli tal alati varuks ning talle meeldis ameerika stiil.”
Heli
“Mõnikord küsis Kaul tunnis ootamatuid asju – küllap seepärast, et saada aimu õpilaste silmaringist. Näiteks, kas keegi teab, kuidas nimetatakse lihvitud teemanti. Juhtusin teadma, et see on briljant. Tõstsin käe ja sain “viie”.”
Mati
“Kikast huvitas õpilaste arvamus õpitavasse. Kord küsis ta kohe tunni alguses, mis hindele üks või teine arvab end õppinud olevat. Kes ütles “viis”, kes “neli”, kes “kolm”. Ja kutsus siis vastama. Nagu arvata võite, ei läinud õpilaste enese­hinnang tegelikkusega alati kokku.”
Heli, Anne
“Kauli ajal tehti palju füüsilist tööd. Suvel tuli igal õpilasel kooliaias kümme tundi tööd teha. Kevadeti-­sügiseti olid eelkõige pargi korrastamise hoogtööpäevad.
Traktorikoormaid vedas muidugi direktor ise. Meie tõstsime kokkuriisutud lehe­hunnikud kärusse. Puhke­pausidel tutvustas Kaul traktorit.”
Heller, Heli, Sass
“Poistele oli suursündmuseks päev, mil kooli saabus traktor DT-20. Direktor oli löönud käed Sõpruse kolhoosi esimehe Ülo Vannasega. Käisime siis Kauli ja Jaan Vähejausiga seal töökojas lubatud traktorit remontimas. Koolibussi juht Andres Üksik tõi traktori hiljem kooliõuele. Ja tarvis läks traktorit mitmes mõttes. Küttepuude muretsemisel, kooliaia kündmisel jm. Lapsevanemad aitasid puud kuuri juurde tuua, suuremate poistega koos saeti ja lõhuti. Puude kuuri ladumine oli täielikult poiste ülesanne. Nagu ka halgude tassimine ahjude juurde kogu õppeaasta vältel.”
Heller
“Mäletan, kuidas me noore direktori ja poistega Tilga kruusakarjääris vibu laskmas käisime.”
Mati
“Tore oli algklasside suusa­päev Leemeti mägedes. Tegime lõket, keetsime teed ja küpsetasime vorstikesi. Direktor ise näitas, kuidas õigesti lõket teha. Tore oli.”
Elo
“Oli selline olukord, et kehalise kasvatuse õpetaja oli ära ja Kaul asus meile trenne andma. Et koolil polnud odaviskajat, hakkas ta minuga seda ala harjutama. Võistlusteni vaid nädal aega ja mina polnud oda käeski hoidnud. Algus oli raske. Kaul andis mulle oda nädala­vahetuseks koju kaasa ja ütles, et visaku ma nii kaua, kuni oda maasse kinni saab. Ja loopisingi. Kohe nii palju, et koolidevahelisel võistlusel sain teise koha. Kaul andis laulmistunde ja need olid kõige oodatumad. Sel ajal oli tüdrukutel kombeks laulikuid kirjutada ja Kaul käskis need kaasa võtta, sealt siis laulsime. Tunnid said kuidagi liiga kiiresti läbi…Kaul oli minu pulmas isameheks ka.”
Laivi
“Mäletan vägevaid koolipidusid, mida Kaul juhtis ja eest vedas. Kui olin VI klassi poiss, organiseeris ta kooli kitarriringi. Kool muretses rohketele huvilistele kitarridki. Aasta pärast lõi Kaul kitarribändi, kuhu kuulusid esialgu Peeter Vaikne, Tõnu Väli ja mina, Aadu Onno.”
Aadu Onno
Kaul Kikase ajal oli Emmaste kool väga ühtne ja sõbralik pere, mida hoidis koos ideaalselt sellesse ametisse sobiv mees. Meenutusi armastatud direktorist saadeti nii palju, et raske oli valida, mida võtta ja mida jätta, aga üles kirjutada tasub neid sellegipoolest – Emmaste kooli ajaloo tarvis.
Suur-suur tänu õpetajatele Aivi Maandile ja Sende Lipule ja kõigile, kes te ühendust võtsite.

Mälestused kogus kokku
Jaan Kallisma,
Emmaste kooli 18. lennu vilistlane

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411